Ruotsalaiset kokevat jengirikollisuuden suurimmaksi turvallisuusuhaksi, kertoo Suomen Tukholman suurlähettiläs Maima Henriksson.
MTV Uutiset kertoi 17. elokuuta, että Ruotsin turvallisuuspoliisi Säpo nosti maan terrorismin uhan tasolta kolme tasolle neljä. Ruotsin käyttämä asteikko on yhdestä viiteen. Myös Ruotsin puolustusvoimat nostaa terrorin uhkatasoa.
Edelleen turvallista matkustaa
Huomenta Suomessa vieraillut Suomen Tukholman suurlähettiläs Maima Henriksson kertoo, että turvallisuustason nosto johtuu monesta eri tekijästä.
– Arvio on yleinen ja strateginen. Uhkatason noston taustalla on Ukrainan sota, koraanien polttaminen ja jengirikollisuus.Henriksson muistuttaa, että Ulkoministeriön matkustustiedotteen mukaan Ruotsi on yhä turvallinen maa matkustaa.
– Valppautta kuitenkin vaaditaan myös Ruotsissa matkustettaessa.
Henrikssonin mukaan kyseessä on tietyllä tavalla ihmisten herättely siihen, että maailmantilanne on muuttunut.
– Uhkatason nosto on signaali siitä, että turvallisuustilanne täytyy arvioida uudelleen ja kansalaisvalppautta tarvitaan. Ihmiset ovat suhtautuneet tähän mielestäni rauhallisesti.
Lue myös: Ruotsin Nato-jäsenyys jumittaa yhä – Suomen Unkarin-suurlähettiläs: ”Turkki ja Unkari näyttävät koordinoivan"
Euroopan kärkeä jengirikostilastoissa
Henriksson myöntää, että jengirikollisuus on todellinen ongelma Ruotsissa.
– Jengitilanne on suoraan sanoen huonolla tolalla. Viime vuonna Ruotsissa tapahtui 63 ampumarikosta, jossa uhri kuoli. Suomessa vastaava luku oli Henrikssonin mukaan kaksi, ja Tanskassa ja Norjassa neljä.– Ruotsi on oma tapauksensa pohjoismaissa ja eurooppalaisittainkin katsottuna, Henriksson harmittelee. – Tämä on asia, jonka kaikki ruotsalaiset kokevat pääongelmana.
