Keskusrikospoliisin on tällä viikolla uutisoitu tutkivan laajaa, Ruotsista Suomeen levittäytynyttä huumeorganisaatiota. Jutussa vangittuna olevilla on yhteyksiä katujengeihin. Pöllöraadin mukaan tapauksen selviäminen oli poliisin voimannäyte. Taustalla on kuitenkin laajempi ilmiö, jonka kitkemiseksi tarvitaan monenlaisia keinoja.
Ilta-Sanomien yhteiskuntatoimituksen esimies Hanna Vesala pitää tapauksen selviämistä poliisin onnistumisena ja osoituksen Pohjoismaiden poliisiyhteistyön toimivuudesta.
– Mutta eihän meidän kovin tyytyväisiä kannata olla, että Ruotsin tilanne valuu väkisin meille, Vesala sanoo.
Iltalehden politiikan ja talouden toimituksen päällikön Juha Ristamäen mukaan huumerikollisuutta on Suomessa ollut aina, mutta Ruotsin väkivaltaisten jengien levittäytyminen Suomeen on huolestuttavaa.
– Hyvähän se oli, että poliisi pääsi tässä kohtaa pureutumaan tähän. Ilmiön syyt ovat kuitenkin laajemmat kuin tämä tapaus, Ristamäki sanoo.
Myös MTV Uutisten uutispäätoimittaja Ilkka Ahtiainen pitää tapausta herätyskellona ja poliisin voimannäyttönä.
– Sitä ei meinaa uskoa, mitä Ruotsissa tapahtuu. Siellä esivalta on menettänyt valtiolle kuuluvan väkivaltamonopolin eikä pysty takaamaan kansalaistensa turvallisuutta. Onhan se nyt järkyttävää, Ahtiainen sanoo.
