Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pöllöraati pui jengirikollisuuden levittäytymistä Ruotsista Suomeen: "Herätyskello ja poliisin voimannäyte"

11:24Pöllöraati niputtaa jengirikokset, kannatusmittaukset ja arkkipiispan kohahduksetKatso videolta koko keskustelu
Julkaistu 06.10.2023 11:50
Toimittajan kuva

Veera Nikkanen

veera.nikkanen@mtv.fi

Keskusrikospoliisin on tällä viikolla uutisoitu tutkivan laajaa, Ruotsista Suomeen levittäytynyttä huumeorganisaatiota. Jutussa vangittuna olevilla on yhteyksiä katujengeihin. Pöllöraadin mukaan tapauksen selviäminen oli poliisin voimannäyte. Taustalla on kuitenkin laajempi ilmiö, jonka kitkemiseksi tarvitaan monenlaisia keinoja.   

Ilta-Sanomien yhteiskuntatoimituksen esimies Hanna Vesala pitää tapauksen selviämistä poliisin onnistumisena ja osoituksen Pohjoismaiden poliisiyhteistyön toimivuudesta. 

– Mutta eihän meidän kovin tyytyväisiä kannata olla, että Ruotsin tilanne valuu väkisin meille, Vesala sanoo. 

Iltalehden politiikan ja talouden toimituksen päällikön Juha Ristamäen mukaan huumerikollisuutta on Suomessa ollut aina, mutta Ruotsin väkivaltaisten jengien levittäytyminen Suomeen on huolestuttavaa.

– Hyvähän se oli, että poliisi pääsi tässä kohtaa pureutumaan tähän. Ilmiön syyt ovat kuitenkin laajemmat kuin tämä tapaus, Ristamäki sanoo. 

Myös MTV Uutisten uutispäätoimittaja Ilkka Ahtiainen pitää tapausta herätyskellona ja poliisin voimannäyttönä. 

– Sitä ei meinaa uskoa, mitä Ruotsissa tapahtuu. Siellä esivalta on menettänyt valtiolle kuuluvan väkivaltamonopolin eikä pysty takaamaan kansalaistensa turvallisuutta. Onhan se nyt järkyttävää, Ahtiainen sanoo. 

Lue lisää: Aftonbladet: Naton räjähdeasiantuntijat voisivat auttaa Ruotsia jengiväkivallan torjunnassa

Vesalan mukaan Ruotsissa on naiivisti uskottu aurinkoiseen tulevaisuuteen, jossa maahanmuuttajat työllistyvät ja vauhdittavat taloutta.

– Nyt ollaan sen edessä, että he eivät ole onnistuneet maahanmuuttopolitiikassa, Vesala sanoo. 

Ahtiainen toteaa, että Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson on myöntänyt maan maahanmuuttopolitiikan epäonnistuneen ja sanonut sitä jopa edesvastuuttomaksi. Ahtiaisen mukaan Ruotsin alamaailmassa on käyty jengisotaa jo pitkään, mutta tapaukset on usein kuitattu yksittäistapauksina. 

– Nyt kun siellä räjähtelee rivitalot ja kuolee kuka sattuu, niin tilanne on tullut aika pahasti ruotsalaisten silmille, Ahtiainen sanoo. 

Lue myös: Kansanedustajat kaipaavat kovempia toimia jengirikollisuuden ehkäisyyn
 

Hallitus aikoo puuttua Suomen tilanteeseen useilla keinoilla

Ristamäki pitää Suomen keinovalikoimaa jengirikollisuuden kitkemiseksi hyvänä. Hallitus aikoo muun muassa kiristää maahanmuuttoa ja nopeuttaa maasta poistamista tietyissä tilanteissa. Pehmeämmistä keinoista Ristamäki mainitsee ehkäisevän toiminnan nuorison parissa ja poliisin resurssien lisäämisen. 

– Varmasti ongelmien ratkaisemiseksi tarvitaan molempia, Ristamäki sanoo. 

Lue myös: Puolustusvoimat mukaan jengirikollisuuden torjumiseen Ruotsissa – tätä se tarkoittaa

Vesala huomauttaa, että Suomen ja Ruotsin tilanteen tekee erilaiseksi se, että maahanmuuttajia on saapunut Ruotsiin aiemmin ja enemmän. Moni heistä on Ruotsin kansalainen. 

– Suomessa hallitus haluaa esimerkiksi palauttaa ihmisiä lähtömaihin, jos edellytyksiä oleskelulle Suomessa ei enää ole. Ruotsissa tätä mahdollisuutta ei usein ole, Vesala summaa. 

Lisää aiheesta:

Ruotsin järjestäytyneen rikollisuuden leviäminen Suomeen oli asiantuntijoiden mukaan odotettua: "Pahan siemen on kylvetty jo vuosia sitten"Näin puolueet yrittävät kitkeä jengi- ja katurikollisuutta – pääministeri Orpon mukaan "Suomen kehitys on huolestuttava"Ruotsin rikollisjengit eivät vielä ole Suomessa, mutta "selkeästi samoja elementtejä" onRuotsalaiset kokevat jengirikollisuuden suurimmaksi turvallisuusuhaksi – lakiuudistus mahdollistaisi ruumiintarkastukset ilman epäilyä rikoksestaVuosi alkoi Ruotsissa jengeihin kytkeytyvillä räjähdyksillä ja ampumisella – tällaisten rikollisten kanssa länsinaapuri nyt painiiOppositio jätti välikysymyksen katuväkivallasta – edellyttää tiukennuksia maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikkaan
Ruotsin jengiväkivaltaKatujengitPöllöraatiHuumeetKotimaaHuomenta Suomi

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsin jengiväkivalta
  • 13.9.11:35
    Poliisi

    Ruotsissa poliisi muutti toimintaansa jengirikollisuuden kitkemiseksi – "Raha ajaa rikollisuutta"

  • 4.9.15:36
    Ruotsi

    Göteborgin raa'asta kaksoismurhasta epäilty jäi poliisin haaviin Oslossa, kiinniottoa edelsi yöllinen takaa-ajo

  • 29.7.16:17
    Ruotsi

    Nuorisokodista karkuteillä ollut poika murhasi rynnäkkökiväärillä Malmössä – sai elinkautisen

  • 4.7.14:42
    Järjestäytynyt rikollisuus

    Ruotsalainen jengipomo "Mansikka" otettu kiinni Turkissa

  • 3.5.08:00
    Ampuma-aseet

    Ilmiö Ruotsista levisi Suomeenkin: Helsingissä takavarikoidaan ampuma-ase lähes joka päivä