Korkein oikeus ei myöntänyt valituslupia. Jaff tuomittiin kummassakin jutussa ehdottomaan vankeuteen.
Korkein oikeus (KKO) ei myönnä valituslupaa Milan Jaffia, 25, koskevassa seksuaalirikosjutussa. Perjantaina annettu päätös tarkoittaa, että Jaffin hovioikeudessa saama raiskaustuomio jää voimaan.
Helsingin hovioikeus tuomitsi viime kesänä Jaffin raiskauksesta, joka tapahtui elokuussa 2020 Helsingissä. Asiassa oli kyse sukupuoliyhteydestä, johon täysi-ikäinen uhri ei ollut suostunut.
Hovioikeus arvioi teosta oikeudenmukaiseksi rangaistukseksi 3,5 vuotta vankeutta. Hovioikeus otti kuitenkin huomioon Jaffin aiemmat ehdottomat vankeusrangaistukset ja tuomitsi tämän yhden vuoden ja kahden kuukauden ehdottomaan vankeuteen.
Aiemmin käräjäoikeudessa Jaff oli tuomittu myös törkeästä lapsenraiskauksesta, mutta sitä koskeva syyte hylättiin hovioikeudessa.
KKO:sta valituslupaa hakivat sekä Jaff että törkeää lapsenraiskausta koskeneen syytteen asianomistaja.
Lue myös: Kommentti: Milan Jaffia odottaa vapaus ja uhkaa karkotus – näin katujengien rikollisuus on muuttunut
Suunnitelma väkivallasta Kaivohuoneella
Lisäksi KKO päätti perjantaina, ettei se myönnä valituslupaa niin sanottua Kurdish Mafiaa eli 47-katujengiä koskevassa jutussa. Jaffin ja räppäri Cavallinin hovioikeudessa saamat tuomiot ravintola Kaivohuoneen tapauksesta jäävät siten pysyviksi.
Hovioikeuden mukaan Jaff ja Cavallini, oikealta nimeltään Yahye Mohamud, olivat laatineet yksityiskohtaisen suunnitelman vakavan väkivallan tekemisestä Kaivohuoneella Helsingissä järjestettävässä räppitapahtumassa lokakuussa 2021. Oikeuden mukaan kyseessä oli törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelu.
Jaff ja Mohamud saivat kumpikin hovioikeudessa runsaan kuuden vuoden vankeusrangaistuksen.
Hovioikeus tuomitsi Jaffin ja Mohamudin myös Espoossa syyskuussa 2021 tapahtuneesta ampumisesta. Oikeuden mukaan he syyllistyivät tapon yritykseen.
Valituslupaa KKO:sta haki seitsemän hovioikeudessa tuomittua. KKO hylkäsi kaikkien valituslupahakemukset.
Lue myös: Katujengi Kurdish Mafia ei ollut järjestäytynyttä rikollisuutta – Milan Jaffin tuomio lieveni huomattavasti
Hovi ei pitänyt järjestäytyneenä rikollisryhmänä
Hovioikeus katsoi viime kesänä antamassaan tuomiossa, että 47-katujengi ei ole ollut järjestäytynyt rikollisryhmä. Aiemmin käräjäoikeus oli päätynyt asiassa toiselle kannalle.
Hovioikeuden mukaan kyse on ollut ennemminkin "nuorisojoukosta, jonka toimintaa on värittänyt hyväksyvä suhtautuminen ja valmius vakavaankin väkivaltaan tilanteissa, joissa se on kokenut ryhmää kokonaisuutena tai jotain sen jäsentä loukatun".
Hovioikeuden mukaan asiassa jäi selvittämättä, että ryhmä olisi muodostettu vakavien rikosten tekemistä varten.