Ruoka-apua Helsingin Kalliossa jakava Hurstinapu teki keskiviikkona koronapandemian jälkeisen ajan kävijäennätyksen: 2125 ihmistä haki ruokakassin Helsinginkadulla sijaitsevasta Hurstin Valinnasta. Hyväntekijä Heikki Hursti uskoo, että maanantaina voimaan tulevat Kelan etuuksien leikkaukset näkyvät myös leipäjonossa.
Veikko ja Lahja Hurstin Laupeudentyö -yhdistys, eli Hurstinapu jakoi normaaliin tapaan myös pitkänäperjantaina ruokakasseja niitä tarvitseville Helsinginkadulla Helsingissä.
Pyhäpäivän vaikutus näkyi jonkin verran, sillä kävijöitä oli keskiviikkoon verrattuna noin 500 vähemmän.
– Pitkäperjantaina monet paikat ovat kiinni, mutta me ajattelimme jo toistamiseen pitää tämä auki. Kyllä ihmiset ovat soitelleet ja kyselleet, olemmeko auki, kertoo jakamassa ollut Heikki Hursti.
Keskiviikkona ruokajonossa tehtiin koronan jälkeinen ennätys, kävijöitä oli 2125. Kasvua ruoka-apuun nojautuvien määrässä on Hurstin mukaan näkynyt muutenkin tänä keväänä.
– Kyllä nämä jonojen pituudet ja ihmismäärät ovat koko ajan kasvaneet. Noin puoli vuotta sitten meillä kävi noin 1 500–1 600 ihmistä, ja nyt menee yli 2 000. Ihan selvästi väkijoukko on lähtenyt liikkeelle ja kasvanut. Hätä on näköjään suuri.
Toistaiseksi jonoissa on riittänyt jaettavaa.
Hurstinavussa uskotaan, että maanantaina voimaan tulevat Kelan etuuksien leikkaukset vaikuttavat kävijämääriin.
