Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Robottiauto ajeli itsekseen Helsingissä – poliisi yritti pysäyttää, mutta kohtasi ongelman

0:38Robottiauto joutui poliisin pysäyttämäksiVideolla nähdään, kuinka robottiauto joutuu pysäytetyksi.
Julkaistu 04.08.2023 11:52

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Robottiauto ei ymmärtänyt pysähtyä poliisiauton pysäytysvaloista, mutta tästäkin tilanteesta selvittiin.

Usein videoita liikenteen tapahtumista jakava ylikomisario Dennis Pasterstein Helsingin poliisista julkaisi aiemmin Twitterinä tunnetussa X-palvelussa videon robottiauton pysäytyksestä Helsingin Koksikadulla.

– Mitä tapahtuu, kun poliisi pysäyttää robottiauton? Raportti kentältä: Auto ajeli itsekseen, mutta ei osannut pysähtyä poliisiauton pysäytysvaloista, Pasterstein kertoo X-palvelussa.

Ylikomisarion mukaan auto saatiin kuitenkin sivuun viereiselle hiekkakentälle, kun sen sisällä ollut, liikkumista seurannut henkilö otti auton manuaalisesti ohjaukseen. 

Pasterstein kertoo kommenteissa, että robottiauton tehdessä virheen sakko määrättäisiin kuljetuksesta vastaavalle.

– Aina pitää olla joku operaattori, joka vastaa liikkumisesta, hän kirjoittaa.

Tässä tapauksessa mitään virheitä ei kuitenkaan sattunut.

– Normaali liikennepysäytys, kuljettajan ajokunto, ajo-oikeusasiat sekä ajoneuvon asiat, ylikomisario selventää pysäytyksen syytä.

Kaikki oli kunnossa, ja robottiauton matka pääsi jatkumaan.

Lue lisää autonomisista autoista!

Lue myös: Hype hyytyi: Uskoitko näiden autojen olevan arkipäivää vuonna 2020? Niin teki moni muukin, mutta nyt valmistajilla on muita murheita

Lue myös: Lähde Uberin kuolonkolarista: Robottiauto havaitsi jalankulkijan ja olisi ehtinyt jarruttaa – tästä syystä ei tehnyt niin

Lue myös: Applen robottiauto koki kovia Kaliforniassa

Katso myös: Robottiauto näytti lähtevän karkuun poliisilta – katso hulvaton tilanne

1:56Robottiauto näytti lähtevän karkuun poliisilta – katso hulvaton tilannePoliisi oli äimän käkenä, kun pysäytetyksi luultu robottiauto jatkoikin matkaansa.

Lisää aiheesta:

Kortti lähti hyllylle tästä tapauksesta HelsingissäTesla oletti kääntyneensä tielle – valittu reitti kiinnitti poliisinkin huomionSuojatiesäännöstä laistaminen kävi taksille kalliiksi, kun vieressä sattui olemaan poliisiauto – kortti hyllylle!Pitääkö suojatielle pyrkivää kuljetusrobottia väistää? Poliisi: "Askarruttanut monia"Taksikuskin älytön päähänpisto tallentui poliisin videolle Helsingissä: "Olosuhteet eivät sitä edellyttäneet"Poliisi oli äimän käkenä, kun pysäytetyksi luultu robottiauto jatkoikin matkaansa – ohikulkija sai talteen timanttista kuvamateriaalia
Autonomiset autotLiikenneLiikennevalvontaPoliisiAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autonomiset autot
  • 23.10.202412:42
    Mitä ihmettä?

    "Maanteiden aikapommi" tallentui videolle Kiinassa – älä toimi näin, vaikka autosi olisi miten älykäs

  • 03.02.202415:32
    BMW

    Bemarikuskien ja vilkkujen vitsaillaan hylkivän toisiaan – onko BMW:n uusi ominaisuus ratkaisu?

  • 24.03.202316:01
    Autot

    Elon Musk otti Tesloista pois tärkeän osan – kävi juuri niin kuin insinöörit yrittivät varoittaa

  • 21.02.202309:13
    Liikenne

    Liikennevaloihin ehdotetaan neljättä väriä

  • 19.01.202313:19
    Autot

    Teslan insinööri paljasti oikeudessa: Kuuluisalla videolla jätettiin äärimmäisen olennainen asia kertomatta