Liettuan Vilnassa ilmatila suljettiin iltapäivällä mahdollisen ilmauhkan takia. "Uhka" oli lentävä, mutta ei suinkaan drooni.
Liettuan iltapäivän lyhyehkö ilmauhka johtui lintuparvesta, kertoo Liettuan kansallinen kriisinhallintakeskus.
Varoituksen vuoksi ilmaan hälytettiin hävittäjiä tutkimaan kohdetta. Hävittäjä lähetettiin matkaan Pohjois-Liettuassa sijaitsevasta Šiauliaista, jossa Italian ilmavoimat toimii osana Naton Baltian ilmatilan valvontaoperaatiota.
Liettuan kansallisen kriisinhallintakeskuksen johtaja kertoi Liettuan yleisradiolle LRT:lle, ettei kyseessä välttämättä ollut drooni. Selvisi, että kyse oli lintuparvesta. Varoitus ilmauhasta koski Vilnaa sekä joitain muita alueita.
Lentoja seuraavasta Flightradar24-palvelusta näkyi aiemmin iltapäivällä, ettei Vilnan yllä ollut lentoliikennettä. Myöhemmin koneita oli taas liikkeellä.
Pääkaupungissa järjestettyä Vilnan maratonia ei keskeytetty, tapahtuman järjestäjät kertoivat Reutersille.
Naton itäisen reunan maat, Suomi mukaan lukien ovat viime aikoina raportoineet useista tapauksista, joissa lennokkeja on eksynyt niiden ilmatilaan.

