Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Rikard Grönborg kuumien huhujen kohteena: "Mikään ei kestä ikuisesti"

Rikard Grönborg kiistää neuvottelut Luulajan kanssa.
Rikard Grönborg kiistää neuvottelut Luulajan kanssa.Lehtikuva
Julkaistu 04.09.2025 09:17
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

@J_Hultin

Kolmatta kauttaan SM-liigassa Tapparan päävalmentaja aloittava Rikard Grönborg ei vahvista keskusteluita ruotsalaisen Luulajan kanssa.

Grönborgin nimi nousi esiin elokuussa ruotsalaisen Hockeynews-sivuston uutisessa, jossa kerrottiin Luulajan tavoittelevan Tre Kronorin entistä päävalmentajaa tosissaan.

Luulajassa käynnistyy viimeinen kausi Thomas Berglundin komennossa. Samaan aikaan Grönborgilla on alkamassa viimeinen sopimuskausi Suomessa.

– Minä en kommentoi huhuja, koska en tiedä, mistä ne tulevat, Grönborg hymyilee MTV Urheilun kysymykselle.

– Ainoa organisaatio, jonka kanssa keskustelen, on Tappara, hän lisää.

Lue myös: Raimo Helmisen SaiPa oli SM-liigan ylivertainen sensaatiotarina – nyt eteen tulee "raju juttu"

Grönborg kertoo katsovansa asiat loppuun Tapparan kanssa ennen kuin vilkuilee muualle.

– Mikä etuoikeus se onkaan olla osa tätä organisaatiota, hän kehuu.

– Mikään ei myöskään kestä ikuisesti. Katsotaan, mitä tapahtuu. Olen todella tyytyväinen siihen, että saan olla täällä, joten minulla ei ole kiire muualle.

Grönborg nostaa esiin myös Tapparassa tehdyt henkilövaihdokset. Lasse Aho korvasi pitkän työn seurassa tehneen Mikko Leinosen hallituksen puheenjohtajana. Uudeksi toimitusjohtajaksi valittiin Ari Penttilä ja urheilujohtajaksi Janne Vuorinen.

– Kyse on suuremmista asioista kuin vain minusta. Katsotaan, menevätkö visiomme käsi kädessä muutosten kanssa, joita he tekivät, Grönborg sanoo.

Lue myös: Tapparassa juhlinut suomalaistähti hankalassa tilanteessa: "Jotkut päivät ovat vaikeampia kuin toiset"

Lisää aiheesta:

Tappara vahvistaa: Grönborg lähteeOlli Jokisen lähtö otettiin raskaasti Ruotsissa: "Pahin mahdollinen"Tämä on Rikard Grönborgin tilanne – nyt puhuu Tappara-pomoTapparassa ohjat ottanut Rikard Grönborg törmännyt itseään koskevaan jupinaan: "Ymmärrän tiettyyn pisteeseen asti"Tapparassa käsillä iso muutos – Jukka Jalonen ottaa kantaa yllätysratkaisuun: "Hänestä voi olla varma tiettyjen asioiden suhteen" Tapparan jättänyt luottopuolustaja haluaa yhä jatkaa SM-liigassa – "En ole vielä valmis lähtemään"
LiigaTapparaSHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 21:20
    TPS

    Karri Kivi ja Juhamatti Aaltonen ärähtivät TPS-nuorukaisen sikailusta – "Tosi vaarallisia ja raukkamaisia"

  • 19:55
    HIFK

    HIFK-luotsi Olli Jokinen lohduttomana: "Paljon tuskaa tällä hetkellä"

  • 19:18
    HIFK

    Yli 380 minuutin piina! HIFK:n karu kirous sai jatkoa

  • 18:38
    TPS

    TPS-puolustajalta törkytemppu – tuomaristo heitti päätyovesta ulos

  • 17:49
    Jukurit

    Potku vai ei? Kiistanalainen maali hyväksyttiin SM-liigassa