Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Riisikriisi uhkaa? Maailman suurin riisinviejä kieltää osittain riisin myynnin ulkomaille

Riisiä. Kuvituskuva.
Riisiä. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 21.07.2023 11:00

MTV LIFESTYLE – STT – AFP

Päätös voi nostaa kansainvälisiä hintoja entisestään.

Maailman suurin riisin viejä Intia on tehnyt päätöksen kieltää osa riisin myynnistä ulkomaille, Intian hallitus kertoo.

Päätös astuu voimaan välittömästi.

Muun kuin valkoisen basmatiriisin vienti kielletään, Intian kuluttaja- ja elintarvikeministeriö sanoi myöhään torstaina.

Ministeriön lausunnon mukaan toimenpide varmistaisi riittävän saatavuuden ja hillitsisi hintojen nousua kotimarkkinoilla.

Muun kuin valkoisen basmatiriisin osuus on noin neljännes Intian riisinviennin kokonaismäärästä.

Lue myös: Myllyn Paras -tuotteista tuhansia reklamaatioita – kuluttajapalvelu täysin tukossa: "Emme ole koskaan kohdanneet samanlaista tapausta"

Intia vie 40 prosenttia maailman riisistä

Riisin hinnat kansainvälisillä markkinoilla ovat nousseet vuosikymmenen huippulukemiin, kun tuotantotasoon ovat vaikuttaneet koronapandemia, Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa ja El Nino -sääilmiö. Päätös voi nostaa kansainvälisiä hintoja entisestään.

Intian osuus maailman kaikista riisitoimituksista on yli 40 prosenttia.

Muun kuin valkoisen basmatiriisin vienti Intiasta kasvoi 35 prosenttia vuoden toisella neljänneksellä, Intian kuluttaja- ja elintarvikeministeriö ministeriö sanoi.

Syynä on maailmanlaajuinen kysyntä. Kasvu tuli siitä huolimatta, että syyskuussa Intian hallitus kielsi rikkoutuneen riisin toimitukset ja määräsi 20 prosentin vientiveron valkoiselle riisille.

Intia vei viime vuonna 10,3 miljoonaa tonnia muuta kuin valkoista basmatiriisiä.

Riisin hinta on noussut Intiassa huomattavasti, ja maan hallitus on katsonut tämän olevan kipuraja kotimaisen elintarviketurvan ja inflaation näkökulmasta, luokituslaitos Crisilin tutkimusjohtaja Pushan Sharma sanoi muistiossa.

Intia oli jo viime vuonna hillinnyt vehnän ja sokerin vientiä hintojen hillitsemiseksi.

Lue myös: Suosikkipastat loppumassa kaupoista jättitakaisinvedon takia: "Olemme pahoillamme"

Voi heikentää ruokaturvaa useissa maissa

On vaarana, että päätös heikentää ruokaturvaa maissa, jotka ovat erittäin riippuvaisia riisintuonnista, maatalouteen erikoistunut data-analytiikkayritys Gro Intelligence sanoi muistiossa.

Kiellon odotetaan iskevän pahiten muun muassa Afrikan valtioihin, Turkkiin, Syyriaan ja Pakistaniin, jotka kaikki jo kamppailevat elintarvikkeiden hintojen nousun kanssa, yhtiö lisäsi.

Rabobankin vanhemman analyytikon Oscar Tjakran mukaan vaihtoehtoisilla toimittajilla ei ole ylimääräistä kapasiteettia Intian aukon täyttämiseen.

–  Tyypillisesti suurimmat viejät ovat Thaimaa, Vietnam ja jossain määrin Pakistan ja Yhdysvallat, hän kertoi AFP:lle.

–  Heillä ei ole tarpeeksi riisiä korvaamaan tätä.

Venäjän peruuttaminen Ukrainan vientiä suojelleessa Mustanmeren viljasopimuksesta on jo johtanut vehnän hintojen nousuun, hän huomautti.

–  Selvästikin tämä lisää inflaatiota ympäri maailmaa, koska riisiä voidaan käyttää vehnän korvikkeena.

Katso myös video: Sushibuffetit vertailussa – punnitsimme Cittarin ja Prisman sushit!

1:13Paljonko riisiä ja lohta oikeasti on markettisushissa? Punnitsimme kahden kaupan lohinigiritNäin kävi sushibuffetien vertailussa.

Lue myös: Lisää "metallimakaronia" vedetään myynnistä

Lisää aiheesta:

Venäjällä varastetaan nyt voita – ruokakaupat turvautuivat äärimmäiseen ratkaisuunVon der Leyen ehdottaa tuontitulleja venäläiselle ja valkovenäläiselle viljalleSuositun elintarvikkeen hinta noussut jopa 100 prosenttia – näin hälyttävä tilanne näkyy SuomessaÖljyn matala hinta iskee Venäjän sotakassaan – "Hyvinkin merkittävä asia "Ratkaiseva kokous: Mitä Saudi-Arabia ja Arabiemiirikunnat voisivat tehdä öljyn hinnan alentamiseksi?Ukrainan tapahtumat ja riippuvaisuus Venäjään voivat syöstä maailman historiallisen pahaan ruokakriisiin
KuluttaminenRuokaTalousIntiaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Kuluttaminen
  • ke09:54
    Talous

    Monella olisi tilastojen mukaan varaa kuluttaa, mutta miksi rahat jäävät tilille?

  • 29.9.09:29
    Talous

    Tuoreet luvut kuluttajien luottamuksesta julki

  • 22.9.10:20
    Talous

    Tukesin pääjohtaja varoittaa kiinalaisverkkokauppojen vaaroista: "Sikaa säkissä"

  • 17.9.17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa

  • 15.9.14:15
    Mitä ihmettä?

    Ruotsalaismiehen luottokortti lakkasi toimimasta – syy yllätti virkailijatkin