Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Suositun elintarvikkeen hinta noussut jopa 100 prosenttia – näin hälyttävä tilanne näkyy Suomessa

11:28Testissä oliiviöljyt – Kaupan halvin oliiviöljy yllätti sokkomakutestissä täysin:"Minua on huijattu!"KATSO MYÖS VIDEO: Kaupan halvin oliiviöljy yllätti sokkomakutestissä täysin: "Minua on huijattu!"
Julkaistu 22.09.2023 07:50(Päivitetty 22.09.2023 08:11)

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Oliiviöljytuotannossa on nyt monenlaisia ongelmia, jotka heijastuvat myös tuotteen hintaan. 

MTV Uutisten Makuja-ruokasivuilla kerrottiin torstaina appelsiinimehujen raaka-aineiden maailmanlaajuisesta saatavuusongelmasta, joka vaikuttaa kaikkiin toimijoihin. Suomalaiskauppojenkin hyllyillä voi nyt näkyä pulaa appelsiinimehuista, johtuen heikosta appelsiinisadosta Yhdysvalloissa ja Etelä-Amerikassa.

Lue myös: Ostamasi oliiviöljy voikin olla jotain ihan muuta, mitä etiketissä väitetään – näin oliiviöljyjä väärennetään: "Rikollisille kannattavaa toimintaa"

Oliiviöljyn maailmanmarkkinahinta nousi jopa 100 prosenttia

Satomäärien kanssa on ollut ongelmia myös toisen suositun elintarvikkeen kohdalla: äärimmäinen kuivuus on johtanut oliiviöljytuotannon romahtamiseen Välimeren maissa.

Oliiviöljyn maailmanmarkkinahinnat nousivat syyskuussa uusiin ennätyksiin tilanteen vuoksi.

CNBC:n mukaan
raaka-aineen hinta on kivunnut jopa 100 prosentilla ylöspäin verrattuna vuoden takaiseen.

Tilanne on johtanut myös epätoivoisiin tekoihin: elokuun lopulla espanjalaiselta öljyntuottajalta varastettiin noin 50 000 litraa ekstra-neitsytoliiviöljyä, jonka arvo oli 420 000 euroa. Espanja on maailman suurin oliiviöljyn tuottaja ja viejä.

Lue myös: Mistä tunnistaa väärennetyn oliiviöljyn ruokakaupassa?

Näin tilanne heijastuu suomalaiskauppoihin

Miten tilanne sitten näkyy kuluttajille? Kysyimme suomalaisilta kauppaketjuilta, onko pula raaka-aineesta jo heijastunut tuotteiden hintoihin ja saatavuuteen.

K-ryhmän mukaan oliiviöljyn hinta on noussut jo pidempään kuin vain nyt syyskuussa, viime vuoden aikana hinta nousi reilut 10 prosenttia ja tämän vuoden aikana jo lähes 20 prosenttia. Syitä hinnannousuun ovat muun muassa Euroopan kovat kuivuudet ja metsäpalot. 

– Toistaiseksi tilanne ei näytä normalisoitumisen merkkejä. Pulasta kaupan hyllyillä ei kuitenkaan voida ainakaan vielä puhua. Nousseet hinnat näyttävät myös siirtäneen kysyntää hieman edullisempiin vaihtoehtoihin oliiviöljyssä, ja myös esimerkiksi oliiviöljystä rypsiöljyyn, K-ryhmästä kerrotaan.

Lue myös: Appelsiinimehuhyllyt tyhjinä suomalaiskaupoissa – mistä on kyse?

Ei toistaiseksi saatavuushaasteita

Myyntipäällikkö Juhani Haara S-ryhmästä muistuttaa hintojen kehitykseen vaikuttavan raaka-aineiden lisäksi muun muassa tuotannon ja logistiikan kustannukset. Tulevaa hintakehitystä kaupat eivät voi kilpailuoikeudellisista syistä kommentoida. 

– Tällä hetkellä oliiviöljyjä on saatavilla normaalisti S-ryhmän myymälöiden hyllyiltä ja oliiviöljyissä ei ole ollut saatavuushaasteita. Seuraamme tarkasti tilanteen kehittymistä, Haara kertoo MTV Uutisille.

Lidliltä puolestaan kommentoidaan ketjun pyrkivän omalta osaltaan pitämään hinnat mahdollisimman alhaalla laadusta ja vastuullisuudesta tinkimättä. Kauppaketjusta ei kommentoida sen tarkemmin oliiviöljyn hinta- ja saatavuustilannetta tällä hetkellä. 

Lue myös: Halpa vs. kallis: Kaupan halvin oliiviöljy yllätti sokkomakutestissä täysin: "Minua on huijattu!"

Katso Makuja-sivuston parhaat reseptit!

Lisää aiheesta:

Törkykallis oliiviöljy hirvittää – tätä öljyä suomalaiset nyt ostavatTästä syystä oliiviöljyn hinta on noussut merkittävästiAppelsiinimehuhyllyt tyhjinä suomalaiskaupoissa – mistä on kyse?Taffelin sipseihin merkittävä muutos toukokuun loppupuolella – yhtä raaka-ainetta ei nyt saa: "Vaikuttaa luonnollisesti koko elintarviketoimialaan"Vaikuttaako kiristynyt maailmantilanne ruoan hintaan? Näin kaupat vastaavatOletko jo ihmetellyt, miksi paprikan kilohinta on noussut niin järjettömästi? Tässä syy
RuokaRuokakauppaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • 17:45
    Halloween

    Halloween-juhlien hurjat tarjoilut: Neljä helppoa ohjetta

  • 12:37
    Ravintolat

    Michelin-tähtiin kohumuutos täysin puskista: "Uskon, että on voitu saada huijaamalla"

  • 08:23
    Halpa vs. kallis

    Kauppojen halvimmat juustot testissä – tämä edam voitti

  • Eilen17:24
    Ravintolat

    Pitäisikö tippiä jättää 1 vai 50 euroa? Palkitulta tarjoilijalta selvä mielipide

  • Eilen09:34
    Ravintolat

    Marcus, 27, söi neljä pannupihviä lounasbuffetissa – valtava kohu