Ruotsin ja Turkin välisen Kansojen liigan ottelun tapahtumat ovat aiheuttaneet keskustelua ruotsalaisessa mediassa. Ruotsin hyökkääjä Marcus Berg kertoi Aftonbladetille tuomarin luvanneen Ruotsille kaksi rangaistuspotkua.
Ruotsi voitti ottelun 1-0 Andreas Granqvistin toisen puoliajan rangaistuspotkuosumalla. Ruotsin kärkihyökkääjä Marcus Bergin mukaan Ruotsin olisi pitänyt saada rankkari jo ensimmäisellä puoliajalla, mutta tilanne jäi kuitenkin viheltämättä.
LUE MYÖS: Oho! Sveitsiltä maaginen nousu Belgian tähtisikermää vastaan – höykytti lopulta jääkiekkolukemin
Berg paljasti keskustelleensa tauolla ottelun tuomarin Istvan Kovacsin kanssa kyseenalaisesta tilanteesta. Kovacsin vastaus Bergin uteluihin oli vähintäänkin hämmentävä.
– Minusta se oli päivänselvä pilkku, ja puhuin asiasta tuomarin kanssa puoliajalla. Hän sanoi antavansa meille kaksi rankkaria, jos hän teki virheen avausjaksolla, Berg avaa hänen ja Kovacsin välistä keskustelua Aftonbladetille.

