Räikkönen letkautti: "En koskaan enää kilpaile Saksassa"

Kimi Räikkönen.
Kimi Räikkönen.
Julkaistu 21.08.2011 16:27(Päivitetty 21.08.2011 16:31)

Kimi Räikkösen kisa Saksan MM-rallissa ei sujunut suomalaisen mielestä hyvin.

Pari spinnausta ja rengasrikkoa viikonlopun aikana kärsinyt Räikkönen taisteli lopputuloksissa hienosti kuudenneksi. Omien sanojensa mukaan hän onnistui kuitenkin hyvin vain kolmella erikoiskokeella 19:sta.

Kisan maaliin Räikkönen ajoi rikkinäisellä renkaalla, kun kanttari puhkaisi kumin pyörästä. Kysymykseen, millä mielin hän saapuu ensi vuonna kilpailemaan Saksaan, oli Räikkösellä tarjota erikoinen vastaus:

- En koskaan enää kilpaile Saksassa, Kimi totesi MTV3:lle pieni virne naamallaan.

Räikkösellä ei ole erityisen hyviä muistoja Saksasta myöskään F1-sarjasta: kymmenestä osakilpailusta hän keskeytti seitsemällä ja vain kertaalleen (2006) hän kipusi kolmannelle palkintokorokkeelle.

Viime vuonna Räikkönen sentään onnistui nappaamaan ralliuransa ensimmäisen erikoiskokeen pohja-ajan Saksasta, kisan päättäneeltä erikoiskokeelta.

MM-rallin tulospalvelu | TV-lähetysajat

Lue myös:

Ogier nappasi voiton Saksasta – myös Mini podiumilla!