Uutisaamussa vierailleet psykologi ja psykoterapeutti Soili Poijula sekä MIELI ry:n asiantuntijalääkäri Meri Larivaara kertoivat, mitä kauaskantoisia seurauksia koulukiusaamisella voi olla ja miten kiusaamiseen voidaan puuttua kotona sekä koulussa.
Tuhannet suomalaislapset joutuvat viikoittain kiusatuiksi koulussa, arvioi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) viime vuonna kouluterveyskyselyn perusteella. Kiusaaminen on henkistä ja joskus fyysistäkin väkivaltaa, joka voi jättää uhriinsa syvät jäljet – jopa traumoja.
Traumatisoituneita henkilöitä työssään auttava psykologi ja psykoterapeutti Soili Poijula kertoo, että koulukiusaamisen vaikutukset ovat sitä vakavampia, mitä nuorempana ja mitä pidempään piinaa joutuu kestämään.
– Koulukiusaaminen on yhtä vakava traumatisoija kuin seksuaalisen tai perheväkivallan uhriksi joutuminen ja koskettaa varsinkin pitkäkestoisena monia lapsia ja nuoria, Poijula sanoo.
– Kaikki psykoterapiatyötä tekevät ihmiset kohtaavat kiusaamisen uhreja, jotka eivät ole kauhean hyvin selviytyneet.
Lyhyt interventio ei Poijulan mukaan auta traumaan, joka on vakava psyyken vaurio. Hänen mukaansa ongelmat jäävät usein hoitamatta, sillä sen enempää perustasolla kuin erikoissairaanhoidossakaan ei ole riittävästi ammattitaitoisia avunantajia.

