Prinssi Charles ja herttuatar Camilla palasivat tiistaina edustustehtäviinsä. Walesin prinssi kertoi avoimesti koronavirusoireistaan.
Prinssi Charlesilla todettiin maaliskuussa koronavirustartunta. Ilmoitus tuli samoihin aikoihin, kun myös Monacon ruhtinaan Albertin kerrottiin sairastuneen maailmalla levinneeseen virukseen. Kaksikko oli aiemmin osallistunut samaan tilaisuuteen Lontoossa.
Kuningatar Elisabet, 94, ja prinssi Philip, 99, ovat yhä vetäytyneinä Windsorin linnaan, mutta 71-vuotias Walesin prinssi palasi tällä viikolla kuukausien tauon jälkeen edustustehtäviensä pariin yhdessä Cornwallin herttuattaren Camillan kanssa. Kuvien perusteella pari esiintyi todella hyväntuulisena ensimmäisessä edustustehtävässään pitkän kotikaranteenin jälkeen.




