Birminghamin EM-kisojen epätasa-arvoinen palkintorahojen jako sivuutti täysin Alisa Vainion ylivoimaisen kultajuoksun.
Maratonilla suvereenisti Euroopan mestaruuden voittanut Vainio oli Birminghamin kisojen palkintorahanjaossa samassa kategoriassa muun muassa kävelykisojen, seitsenottelun ja viestijuoksujen mestarien kanssa.
Jokaisesta kategoriasta vain parhaimmat rankingpisteet tuloksestaan saavuttanut sai 50 000 euron palkintorahan. Vainion huippuaika 2.22.26 ei riittänyt vertailussa, kun molemmilla naisten kävelymatkoilla tehtiin maailmanennätys.
Euroopan yleisurheiluliiton EA:n hallituksen suomalaisjäsenen Antti Pihlakosken mukaan järjestelmä on saanut syystäkin kritiikkiä.
– Alisan olisi pitänyt juosta noin 2.14-aika, joten ei se nyt ihan oikeudenmukaiselta tunnu, koska hänen suorituksensa oli kuitenkin yksi kisojen kovimmista kansainvälisellä tasolla, Pihlakoski myöntää.
Lue myös: Alisa Vainion EM-hurjastelulla kovat seuraukset: "Merkattu urheilija"
Epätasaisesti jakautuvien palkintorahojen taustalla on olympiavuonna 2024 tehty hätäinen päätös.
– Rooman EM-kisojen osalta näytti vähän siltä, että kaikkia parhaita urheilijoita ei saada olympiavuonna paikalle, Pihlakoski taustoittaa.
– Silloin EA:n johtoryhmä oli pohtinut sitä, että pitääkö laittaa rahaa peliin, mutta ei haluttu laittaa paljoa eikä kaikille. Se oli sitten vähän laskeskeltu niin, että tällä tavalla saadaan eri lajiryhmien parhaat urheilijat paikalle, hän jatkaa.

