Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Potilas 31" on varoittava esimerkki meille kaikille – yksi nainen altisti tuhannet koronavirukselle ja räjäytti Etelä-Korean tartuntatilastot

1:29Uskonnollista yhteisöä epäillään koronaviruksen leviämisestä Etelä-Koreassa – kulttikirkko vastaa syytöksiinTartuntoja syntyi erityisesti Koreassa vaikuttavan uskonnolisen yhteisö Shincheonjin jäsenten piirissä.
Julkaistu 20.03.2020 05:17
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Yksi ainoa koronavirukseen sairastunut nainen nosti sosiaalisella aktiivisuudellaan Etelä-Korean koronatartuntojen määrän pilviin. Tapauksesta kertoi muun muassa uutistoimisto Reuters.

Ennen 61-vuotiaan naisen tapausta Etelä-Koreassa oli havaittu vain 30 koronatartuntaa, ja tilanne oli taudin osalta hyvin viranomaisten hallussa. Yksi henkilö onnistui muuttamaan tämän kaiken, ja pakotti maan käyttämään kovia keinoja taudin pysäyttämiseksi.

Tartutti uskonlahkon jäseniä tautiin

Ei tiedetä, mistä nainen oli saanut tartunnan, mutta hänen liikkeensä tunnetaan varsin hyvin. Helmikuun alussa nainen oli joutunut joutunut sairaalaan pienen auto-onnettomuuden vuoksi. Sairaalassaoloaikana hän kävi kahdesti korealaisen Shincheonji-lahkon kokoontumissa, joiden välissä sai nuhan.

Naisen ja sairaanhoitohenkilökunnan kertomukset eroavat siinä, kehotettiinko häntä ottamaan koronatesti. Nainen oli joka tapauksessa mennyt ystävättärensä kanssa hotellin buffetlounaalle flunssansa syyn selvittämisen sijaan.

Kun naiselta oireiden pahennuttua otettiin positiiviseksi osoittautunut näyte, oli jo liian myöhäistä. Pian tämän jälkeen sadat ihmiset alkoivat saada koronaoireita. Suuri osa heistä kuului uskonlahkoon, jossa nainen oli vieraillut.

Yli tuhat altistunutta

Nainen oli altistanut sairaudelle enemmän ihmisiä kuin kukaan muu maassa ennen häntä. Kun aiemmin yksi henkilö oli altistanut yhteensä 450 tunnistettua henkilö koronalle, oli nainen ollut kontaktissa yhteensä 1160 henkilön kanssa.

Tilanteen räjähdettyä käsiin Etelä-Korea aloitti massiiviset testauskampanjat sairauden kantajien tunnistamiseksi ja eristämiseksi. Samalla se muun muassa on rajoittanut joukkokokoontumisia ja ihmisten liikkumista alueella, jossa suurin osa tartunnoista havaittiin. Toimet ovatkin olleet menestyksekkäitä: tartuntojen määrä ei kasva enää kovaa vauhtia, vaan käyrä on saatu tasaantumaan.

Tätä kohti Suomen hallituskin pyrkii. Tarkoitus on, että fyysisten ihmiskontaktien vähentyessä myös viruksen mahdollisuudet siirtyä henkilöstä toiseen vähenevät, ja lopulta epidemia päättyy.

Lisää aiheesta:

Massatestauksilla ulos karanteenipiinasta? Osa italialaisasiantuntijoista epäilee, ettei strategia toimiMiksi koronatestaus onnistuu joissain maissa toisia paremmin? Saksa, Etelä-Korea ja Islanti testauksen huippumaitaKoronavirus leviää Etelä-Korean kulttikirkossa – yhteisö uskoo perustajan vievän yli 100 000 jäsentään taivaaseen tuomionpäivänäKaksi ihmistä kuollut koronavirukseen Iranissa – koronakuolemia yhteensä yli 2 000Koronavirus tappaa sairaanhoitajia Kiinassa – moni lääkäri joutuu kohtaamaan potilaat ilman suojamaskiaKoronaviruksen leviämisen ensimmäisenä paljastaneen kiinalaislääkäri Lin karu kohtalo: Joutui viranomaisten hampaisiin ja sairastui lopulta itse
Etelä-KoreaKoronavirusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Etelä-Korea
  • ma06:05
    Yhdysvallat

    Trump: Ulkomaiset työntekijät tervetulleita, en halua pelotella sijoittajia

  • 12.9.10:40
    Yhdysvallat

    "Hämmentävässä ratsiassa" kiinni otetut korealaiset palasivat kotiin

  • 6.9.14:13
    Trumpin Yhdysvallat

    Yhdysvalloissa jättiratsia Hyundain akkutehtaalle, satoja eteläkorealaisia otettu kiinni

  • 2.9.08:52
    Ukrainan sota

    Etelä-Korean arvio: Noin 2 000 pohjoiskorealaista sotilasta on kuollut Ukrainan sodassa

  • 22.8.19:47
    Kryptovaluutta

    Tupakantumpin takia pidätetty mies herätti epäilykset Soulissa – poliisi yllättyi henkilöllisyydestä