Yksi ainoa koronavirukseen sairastunut nainen nosti sosiaalisella aktiivisuudellaan Etelä-Korean koronatartuntojen määrän pilviin. Tapauksesta kertoi muun muassa uutistoimisto Reuters.
Ennen 61-vuotiaan naisen tapausta Etelä-Koreassa oli havaittu vain 30 koronatartuntaa, ja tilanne oli taudin osalta hyvin viranomaisten hallussa. Yksi henkilö onnistui muuttamaan tämän kaiken, ja pakotti maan käyttämään kovia keinoja taudin pysäyttämiseksi.
Tartutti uskonlahkon jäseniä tautiin
Ei tiedetä, mistä nainen oli saanut tartunnan, mutta hänen liikkeensä tunnetaan varsin hyvin. Helmikuun alussa nainen oli joutunut joutunut sairaalaan pienen auto-onnettomuuden vuoksi. Sairaalassaoloaikana hän kävi kahdesti korealaisen Shincheonji-lahkon kokoontumissa, joiden välissä sai nuhan.
Naisen ja sairaanhoitohenkilökunnan kertomukset eroavat siinä, kehotettiinko häntä ottamaan koronatesti. Nainen oli joka tapauksessa mennyt ystävättärensä kanssa hotellin buffetlounaalle flunssansa syyn selvittämisen sijaan.
Kun naiselta oireiden pahennuttua otettiin positiiviseksi osoittautunut näyte, oli jo liian myöhäistä. Pian tämän jälkeen sadat ihmiset alkoivat saada koronaoireita. Suuri , jossa nainen oli vieraillut.
