Kaksi ihmistä on kuollut koronaviruksen vuoksi Iranissa, kertoi maan terveysministeriö keskiviikkona.
Iranin valtion uutistoimisto Irnan mukaan ministeriön edustaja kertoi, että virustartunta oli havaittu Qomin kaupungissa. Tartunnan saaneet olivat iäkkäitä henkilöitä, joilla oli immuniteettiongelmia.
Koronavirukseen on kuollut tähän mennessä jo yli 2 000 ihmistä. Keskiviikkoisten tietojen mukaan viruskuolemista kahdeksan on tapahtunut Manner-Kiinan ulkopuolella.
WHO:n mukaan yksittäisiä koronakuolemia on ollut Japanissa, Taiwanissa, Ranskassa ja Filippiineillä. Näiden lisäksi Hongkongissa koronavirukseen on kuollut Washington Postin mukaan kaksi ihmistä.
Kiinan viranomaisten raportoimat uusien tartuntojen määrät ovat olleet viime päivinä vähenemään päin. Tiistain jälkeen raportoiduista noin 1750 tartunnasta vain 56 on todettu Hubein ulkopuolella. Yhteensä Manner-Kiinassa on todettu ainakin lähes 74 200 tartuntaa, kun muualla maailmassa on kerrottu noin tuhannesta tartunnasta.
Lue myös: Vankikarkuri ehti nauttia vapaudesta jo 20 vuotta, kunnes koronavirusepidemia pakotti hänet antautumaan poliisille Kiinassa
Askel lähempänä rokotetta
Maailman terveysjärjestö WHO kertoi keskiviikkona, että koronaviruksen vastaisessa taistelussa on onnistuttu saamaan aikaan hämmästyttävää edistystä lyhyessä ajassa. WHO:n alueellinen hätätilajohtaja Richard Brennan kertoi Egyptin pääkaupungissa Kairossa pidetyssä lehdistötilaisuudessa, että trendit ovat lupaavia, mutta käännekohtaa ei ole vielä saavutettu.