Poliisiylijohtaja Ilkka Koskimäki myöntää, että poliisissa ei ole tunnistettu työhön liittyviä kuormitustekijöitä. Neljä poliisia teki itsemurhan vuonna 2024, yksi heistä surmasi itsensä tasavallan presidentti Alexander Stubbin virka-asunnolla.
– Tämähän on valtava tragedia. Läheisille, perheelle, koko työyhteisölle. Ne puhuttaa. Surutyö on kesken ja toivotaan, että sille annetaan aikaa. jokainen on järkyttävä tapaus. Kyllä tässä hiljenee isomman asian edessä, kommentoi MTV Uutisille Suomen Poliisijärjestöjen Liiton puheenjohtaja Jonne Rinne.
Lue uutisimme joulukuulta 2024: Poliisien itsemurhia poikkeuksellisen monta: "Nämä ovat puhuttaneet paljon viime kuukausina"
MTV:n tietojen mukaan peräti kaksi poliisimiestä on tehnyt itsemurhan korkean turvatason työpaikallaan lyhyessä ajassa. Kumpikin surmasi itsensä ampumalla.
Ensimmäinen viime kuukausien poliisi-itsemurhista tapahtui marraskuussa presidentti Alexander Stubbin virka-asunnolla Helsingin Munkkiniemessä. Stubb perheineen oli MTV:n tietojen mukaan kotona viettämässä viikonloppua, kun yksi hänen turvamiehistään ampui itsensä haulikolla talon kellaritiloissa olevassa varastohuoneessa työvuoronsa aikana.
Lue lisää: Näin Stubb kommentoi turvamiehensä itsemurhaa
Poliisin itsemurha Stubbin asunnolla: Presidentin kansliasta kommentti
Toinen virkapaikalla tehty poliisin itsemurha tapahtui tämän viikon alussa.

