Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi selittää: Tästä syystä Kaivohuoneella pahoinpidellyn nuoren miehen kuolemaa ei ole saatu selvitettyä – vihjeitä toivotaan yhä

11:31MTV:n rikostoimittajat: Kaivohuoneen joukkotappelu jäi selvittämättäMTV Uutisten rikostoimittajat ruotivat tapausta Uutisaamussa torstaina. Katso keskustelu yltä.
Julkaistu 20.08.2022 17:30
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Ravintola Kaivohuoneen joukkotappelu ja kuolemantapaus on selvittämättä yhä yli kaksi vuotta myöhemmin. Poliisi selittää, miksi.

Yhden nuoren miehen kuolemaan johtanut tapahtumasarja sai alkunsa ravintola Kaivohuoneen narikassa valomerkin jälkeen yöllä, 5. päivä heinäkuuta 2020. Tuolloin elettiin koronarajoitusten alla, joten valomerkki tuli jo pian puolenyön jälkeen.

Ravintolan narikassa nuori ulkomaalaistaustainen mies löi itselleen entuudestaan tuntematonta, kokonaan toiseen seurueeseen kuulunutta miestä kasvoihin.

Asiaa selviteltiin ravintolan ulkopuolella, ja pian käynnissä oli useamman hengen välinen rähinä, jossa muun muassa narikassa lyötyä miestä pahoinpideltiin useamman hengen voimin.

Useampi henkilö yritti puuttua tappeluun. Osa heistäkin joutui väkivallan kohteeksi.

Yksi väliin tulleista oli nuori mies, joka päivää myöhemmin menehtyi sairaalassa vammoihinsa. Miehen vointi oli romahtanut pahoinpitelyä seuraavana päivänä.

Välikohtaus sai aikanaan runsaasti huomiota, sillä poliisi julkaisi useamman ulkomaalaistaustaisen nuoren miehen kuvat ja kertoi etsivänsä heitä tapaukseen liittyen. 

Nyt, yli kaksi vuotta myöhemmin, kuolemantapaus on kuitenkin yhä selvittämättä. 

Lue myös: Jääkö yhden nuoren kuolemaan johtanut Kaivohuoneen joukkotappelu ikuisesti selvittämättä? "Ei ole saatu selville, kuka antoi kuolettavan iskun"

Poliisi ei jatka tutkimuksia, ellei tietoa tule

Asia nousi esille tällä viikolla, kun joukkotappelua alettiin puida Helsingin käräjäoikeudessa keskiviikkona. 

Viimeistään oikeudessa kävi ilmi, ettei poliisi saanut koskaan täysin selville, keitä joukkotappeluun osallistui.

Oikeuteen saapui syytettynä kolme nuorta miestä, jotka olivat syyttäjän mukaan tehneet yksittäisiä väkivallantekoja kahdelle ravintolassa tapahtuma-aikaan olleelle miehelle. Toinen jutun asianomistajassa on narikassa ja ravintolan ulkopuolella pahoinpidelty mies.

Kolmikko ei kuitenkaan saanut syytteitä minkäänlaisesta osallisuudesta nuoren miehen kuolemaan.

Sen sijaan kävi ilmi, että nuoren miehen kuolemantuottamuksen osalta asia on edelleen poliisin tutkittavana.

Tapauksen tiedottamisesta vastaava rikoskomisario Tommi Lehtonen kertoo MTV Uutisille, että tällä hetkellä esitutkinta on keskeytettynä.

Poliisi on ajautunut tutkinnassa umpikujaan.

Nuorukaisen kuoleman aiheuttajaa ei ole saatu selville, ja kaikki tutkintalinjat on kaluttu viimeiseen asti. Poliisi ei Lehtosen mukaan jatka asian selvittelyä, ellei uutta tietoa ilmene.

Levoton ilta

Lehtonen kertoo, että Kaivohuoneella oli tapahtumailtana "poliisitoiminnallisesti levotonta", ja että paikalla oli useita tappelunujakoita.

Kaivohuoneen tapahtumista on julkisuudessa puhuttu laajasti joukkotappeluna. Lehtosen mukaan asiassa on kuitenkin tulkinnanvaraa.

– Itse näkisin, että kyseessä näyttäisi olevan enemmänkin yksittäiset tappelunujakat kuin joukkotappelu, mutta tämä lienee määritelmäkysymys. Nujakoissa on ollut osallisina kuitenkin useita henkilöitä, rikoskomisario selventää MTV Uutisille lähettämässään sähköpostiviestissä.

Poliisille välikohtausten selvittäminen on ollut hankalaa, sillä yksikään niistä ei tallentunut valvontakameraan.

– Nämä mainitut tappelut tapahtuivat siis ulkotiloissa ravintolan läheisyydessä sellaisella alueella, mitä valvontakameroiden kuvamateriaali ei kata, Lehtonen kirjoittaa.

Asiaan on vaikuttanut mitä ilmeisimmin myös se, ettei tapahtumapaikalta otettu tappeluiden takia ketään kiinni. Poliisi katsoi, että osallisten hätyyttäminen pois paikalta riittää.

– Alueella on tapahtuma-aikaan ollut useita poliisipartioita, jotka ovat puuttuneet näihin tappeluihin, mutta sillä hetkellä tilanne on ilmeisesti arvioitu sellaiseksi, että ketään ei tarvitse ottaa kiinni ja että osapuolten poistaminen paikalta on riittävä toimenpide.

– Tietojeni mukaan, kenelläkään, joka näissä tapahtumissa on ollut osallisena, ei ole ollut ainakaan merkittäviä ulkoisesti havaittavia vammoja, Lehtonen kertoo.

MTV Uutisten tietojen mukaan myös vuorokautta myöhemmin menehtynyt nuori mies poistui paikalta omin avuin, ystäviensä seurassa.

Tapahtumista laadittiin rikosilmoitus vasta yli vuorokausi myöhemmin, kun selvisi, että nuorukainen oli saanut vakavat vammat ja myöhemmin menehtynyt sairaalassa.

Lue myös: Ravintola Kaivohuoneen joukkotappelu oikeudessa: Hakattu nuori mies kuoli Helsingissä, poliisi ei saanut selville syyllistä – kolmea syytetään pahoinpitelystä

Kaikki poliisin etsimät miehet tunnistettiin

Lehtosen mukaan nuorukaisen kuolemaan liittyen ei ole esitutkinnassa pystytty yksilöimään epäiltyä tarvittavalla tarkkuudella.

Esitutkinnan alkuvaiheessa poliisi pyysi vihjeitä viidestä miehestä. Lehtosen mukaan heidät kaikki saatiin tunnistettua, mutta tekijää ei heidän joukostaan löytynyt.

– Tiedotteen yhteydessä on julkaistu kuvia henkilöistä, jotka mahdollisesti liittyivät tapahtumiin. Sittemmin heidät on tunnistettu ja heidän osuutensa asioihin selvitetty.

Käräjäoikeudessa on tähän mennessä selvinnyt, että pahoinpitelytilanteisiin osallistui myös henkilöitä, joiden henkilöllisyyttä ei ole saatu ollenkaan selvitettyä.

Tapauksen jatkon kannalta olisikin olennaista, että näiden henkilöiden henkilöllisyydet tulisivat ilmi. 

Lehtonen kertoo, että poliisi toivoo edelleen saavansa tapaukseen liittyen uusia tietoja.

– Poliisi on saanut ja toivoo edelleen saavansa asiasta vihjeitä henkilöiltä, jotka asiasta jotain tietävät, mutta toistaiseksi mikään ei ole auttanut merkittävässä määrin yhden henkilön menehtymiseen johtaneen pahoinpitelyn selvittämiseen.

Lisää aiheesta:

Turun Burger Kingissä riehunut veitsimies "hikeentyi" nuorille – tulkin kanssa tehdyt kuulustelut tuloksettomia: "Mikä miestä ärsytti?"Kolme väkivallantekoa Helsingin ydinkeskustassa satojen nuorten kokoontumisissa – poliisi huolissaan nuorten suhtautumisesta27-vuotias mies surmattiin päähän ampumalla Kangasalla – kaksi vuotta on kulunut, mutta tekijä on yhä vapaanaUusia tietoja nuoren transnaisen surmasta Vantaalla: Teosta epäilty mies pakeni verityön jälkeen tunnekuohussa Iisalmeen, mutta antoi itsensä pian ilmi – oikeus passitti mielentilatutkimukseenTuntematon henkilö tunkeutui perheen kotiin ja surmasi nukkuvat vanhemmat, vieressä uinunut lapsi kuoli myös – poliisi uskoo, että vanha rikosmysteeri selviää vieläMiksi nainen puukotettiin kuoliaaksi Kempeleessä joulun alla? Poliisi vaikenee yhä – taposta epäillyn nuoren naisen taustalla rajun välikohtauksen aloittaminen Oulun yössä
VäkivaltarikoksetHelsinkiPoliisiOikeudenkäynnitRikos

Tuoreimmat aiheesta

Väkivaltarikokset
  • Eilen20:15
    Henkirikokset

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • Eilen10:15
    Oulu

    Oulun keskustassa väkivallanteko – vakavat seuraukset

  • Eilen09:00
    Sienet

    Kärpässieniä syönyt puukotti veljeään – "Se trippi oli aika erikoinen"

  • Eilen07:10
    Henkirikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • ke16:25
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi