Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pitääkö Suomen vetäytyä euroviisuista? MTV kysyi Yle-asioita käsitteleviltä kansanedustajilta

1:16Näin Ylen hallintoneuvoston jäsenet suhtautuvat euroviisuboikottiinMTV Uutiset kysyi Ylen hallintoneuvostossa istuvilta kansanedustajilta, pitääkö Ylen jättäytyä pois seuraavista Euroviisuista, jos Israel on mukana.
Julkaistu 18.09.2025 08:07
Toimittajan kuva

Antonia Berg

antonia.berg@mtv.fi

Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

MTV Uutiset kysyi Ylen hallintoneuvoston jäseniltä, pitäisikö Suomen jättäytyä pois seuraavista Euroviisuista, jos Israel on mukana.

Suomen osallistuminen ensi kevään Euroviisuihin herättää keskustelua. Israel suorittaa kansanmurhaa Gazassa, totesi YK:n tutkimuskomissio, mutta Euroviisuihin osallistumista Israelilta ei ainakaan tähän mennessä ole estetty.

MTV Uutiset kysyi Ylen hallintoneuvostossa istuvilta kansanedustajilta, pitääkö Ylen jättäytyä pois seuraavista Euroviisuista, jos Israel on mukana.

Päätöstä Euroviisuihin osallistumisesta ei tee Ylen hallintoneuvosto, vaan yhtiö itse. Ylen isoja linjoja neuvostossa käsittelevien kansanedustajien kannanotot ovat kuitenkin poliittisesti kiinnostavia.

yle euroviisut kysely

Hallintoneuvoston 21 kansanedustajasta neljä katsoo, että Suomen pitää jättää Euroviisut väliin, jos Israel on mukana. He ovat SDP:n Elisa Gebhard ja Johan Kvarnström, vihreiden Jenni Pitko ja vasemmistoliiton Anna Kontula. 

– Näen täysin mahdottomana, että Gazassa kansanmurhaa tekevä Israel voisi olla mukana euroviisuissa, jota Israel on käyttänyt jo viime kerralla pestäkseen omaa toimintaansa, toteaa Pitko. 

Vaikka hallintoneuvosto ei päätä Ylen osallistumisesta Euroviisuihin, Pitkon mielestä on hyvä, jos poliitikot voivat tuoda oman mielipiteensä esiin ja antaa selkänojaa Ylen mahdolliselle päätökselle boikotoida kisaa.

Yle voi myös halutessaan painostaa Euroopan yleisradiounioni EBUa, joka voisi päättää Israelin poissulkemisesta koko Euroviisuista.

– Ylehän päätti itse omalla päätöksellään painostaa [EBUa] Venäjän suhteen, jolloin Venäjä suljettiin pois Euroviisuista. Eli Yle on ollut aikaisemminkin aktiivinen, Pitko huomauttaa.

– Kansanmurhasta huolestuneena ihmiskunnan jäsenenä olen vahvasti poisjäännin kannalla, Kontula sanoo.

PS ja KD eri mieltä

Päinvastaista mieltä eli vetäytymistä vastaan ovat perussuomalaisten Jari Ronkainen, Teemu Keskisarja, Jaana Strandman, Joakim Vigelius, Arja Juvonen sekä kristillisdemokraattien Päivi Räsänen.

–Ylen ei pidä missään nimessä jättäytyä pois. Yhtiö ei saa sekaantua politiikkaan, kommentoi Keskisarja.

Ylen hallintoneuvoston varapuheenjohtaja, Keskisarjan puoluetoveri Jari Ronkainen on ainakin osittain samaa mieltä. Hänen mielestään tilanne voi kuitenkin muuttua, jos isompi ryhmä maita päättäisi boikotoida kilpailuja.

– Ei Suomen pidä jättäytyä pois Euroviisuista siinä tapauksessa, että se olisi pelkästään Suomen päätös. Jos on isomman porukan päätös, olemme luonnollisesti siinä mukana. Mutta Suomen ei kannata yksin sitä päätöstä tehdä, Ronkainen sanoo MTV Uutisille.

Nyt useampi maa on ilmoittanut, että jättäytyy pois. Vaikuttaako tämä jo tähän tilanteeseen? 

– Varmasti tästä täytyy käydä keskustelua, että mikä tulee olemaan se lopputulema. Mutta siellä on kattojärjestö [EBU], jonka kautta päätöksen pitäisi mennä, Ronkainen toteaa.

Kahdeksan kansanedustajaa kieltäytyy kertomasta omia kantojaan vedoten siihen, ettei hallintoneuvosto päätä asiasta. He ovat neuvoston puheenjohtaja, kokoomuksen Sinuhe Wallinheimo sekä hänen puoluetoverinsa Pihla Keto-Huovinen, Marko Kilpi ja Susanne Päivärinta, SDP:n Suna Kymäläinen, keskustan Petri Honkonen ja Hanna-Leena Mattila ja RKP:n Mikko Ollikainen.

– En kommentoi asiaa tässä vaiheessa. Asiasta on hyvä käydä vielä keskustelua ja muistaa jokaisen toimielimen rooli ja tehtäväjako. Ulkopolitiikasta vastaa Suomen hallitus, Kymäläinen sanoo.

Kokoomuksen Pauli Aalto-Setälä sekä SDP:n Riitta Kaarisalo ja Pia Viitanen eivät vastanneet kyselyyn.

Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska (kesk.) kertoi keskiviikkona  MTV Uutisille esittävänsä, että Pohjoismaat yhdessä boikotoisivat Euroviisuja.

Lue lisää: Viestintävaliokunnan Ovaska: Pohjoismaiden boikotoitava Euroviisuja tai lähetettävä viesti Israelin poissulkemiseksi

Ensimmäinen iso maa Espanja jättäytyi pois

Espanja ilmoitti tiistaina, ettei osallistu Euroviisuihin, jos Israel saa jatkaa osallistumista Gazan verilöylystä huolimatta. Asiasta kertoi Espanjan kansallinen yleisradio- ja televisioyhtiö RTVE.

Espanja liittyi näin Irlannin, Slovenian, Islannin ja Alankomaiden joukkoon päätöksellään boikotoida Euroviisuja, jos Israel osallistuu niihin. Espanja on ensimmäinen Euroviisujen "viidestä suuresta" rahoittajamaasta, joka teki päätöksen boikotoida Israelia. RTVE:n mukaan Espanjan päätös lisää entisestään painetta myös muiden "suurten maiden" suuntaan.

Lue lisää: Nyt lähti Espanja – Ylen johtaja kommentoi Israel-boikottia

Lue lisää: Irlannilta ilmoitus Euroviisuihin liittyen

Lisää aiheesta:

Viestintävaliokunnan Ovaska: Pohjoismaiden boikotoitava Euroviisuja tai lähetettävä viesti Israelin poissulkemiseksiNyt lähti Espanja – Ylen johtaja kommentoi Israel-boikottiaHuoli Euroviisujen turvallisuudesta kasvaa – "Malmö ei ole lähtökohtaisesti Ruotsin turvallisin kaupunki"Sini Sabotage kertoo, onko tehnyt päätöstä Euroviisuihin osallistumisesta, jos Israel on mukana: "En missään nimessä tue sotaa"Vetoomus nousi otsikoihin maailmalla: Suomalaiset musiikkialan ammattilaiset vaativat Yleä boikotoimaan Euroviisuja, mikäli Israel saa kilpaillaEBU: Israel mukana Euroviisuissa – näin Yle-pomo kommentoi boikottivaatimuksia
EuroviisutPolitiikkaIsraelGazaKansanedustajatMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Euroviisut
  • Eilen17:16
    Israel

    Viestintävaliokunnan Ovaska: Pohjoismaiden boikotoitava Euroviisuja tai lähetettävä viesti Israelin poissulkemiseksi

  • ti16:27
    Yle

    Nyt lähti Espanja – Ylen johtaja kommentoi Israel-boikottia

  • ti13:13
    Musiikki

    Espanja ei osallistu Euroviisuihin, jos Israel on mukana

  • 3.9.21:00
    KAJ

    Tiesitkö? KAJ-yhtyeen Axel Åhman on myös kirjailija

  • 3.9.20:00
    KAJ

    KAJ palkittiin vuoden biisistä ja vientiteosta – Darudelle kunniapalkinto: "Soi yhä ympäri maailman"