Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pitääkö suomalaisten pelätä venäläisdrooneja? Näin arvioi presidentti Stubb

2:52Stubb: Suomi tuomitsee Israelin maahyökkäyksen GazaanPresidentti Stubb piti mediatilaisuuden suomalaismedioille Latviassa. Stubb puhui muun muassa droonien uhasta sekä Venäjän ja Valko-Venäjän Zapad-sotaharjoituksesta.
Julkaistu 16.09.2025 22:30

MTV UUTISET – STT

Stubb ei poissulje venäläisdroonien riskiä.

Suomen riski saada ilmatilaansa tahattomia tai tahallisia Venäjän drooneja on presidentti Alexander Stubbin mukaan huomattavasti pienempi kuin Puolalla. Stubb kommentoi asiaa suomalaistoimittajille tiistaina valtiovieraillullaan Latviassa.

Syynä on se, ettei Suomi ole Ukrainan rajanaapuri.

– Siinä mielessä drooniriski, ainakin tahaton, mutta myös tahallinen, on huomattavasti pienempi kuin mitä se on Puolassa, Stubb sanoi.

Stubb ei sulje riskejä pois, mutta sanoo, että Suomi pystyy tarkastelemaan tilannetta ja toimimaan tarvittaessa.

Stubbin mukaan on hyvin tärkeää, että Venäjän naapurivaltiot Euroopassa kykenevät järjestämään itselleen ilmapuolustuksen, joka on paitsi kustannustehokas myös tehokas ja toimiva.

Venäjä on loukannut Puolan ilmatilaa lukuisilla drooneilla.

– Tällä hetkellä Venäjä testaa meitä, ja meillä tarkoitan en vain Baltian maita ja Pohjoismaita, vaan koko liittokuntaa yhdessä. Pidäkkeen on oltava tarpeeksi vahva ja uskottava, jotta Venäjän testaaminen joko loppuu tai se vähenee, Stubb kommentoi.

Lue lisää: "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

Sotaharjoitus Valko-Venäjällä seurannassa

STT kysyi tiedotustilaisuudessa Stubbilta ja Latvian presidentin Edgars Rinkevicsiltä, uskovatko he, että ilmatilan loukkaukset ovat yhteydessä Venäjän ja Valko-Venäjän sotaharjoitukseen Valko-Venäjällä.

Molemmat vastasivat, etteivät halua spekuloida loukkausten yhteydestä sotaharjoitus Zapadiin.

– Olemme seuranneet Zapad-harjoitusta, emmekä ole tähän mennessä havainneet isoja poikkeavuuksia harjoituksessa, Stubb kertoi.

Stubb kuitenkin totesi, että on hyvin epätodennäköistä, että Puolan ilmatilan loukkaaminen drooneilla viime viikolla olisi Venäjältä vahinko.

Rinkevics sanoi, ettei Zapad ole ollut niin laaja harjoitus kuin jotkut ovat olettaneet. Hänen mukaansa syynä on todennäköisesti Venäjän käynnissä olevat sotatoimet Ukrainassa.

Lue myös: Putin nähty sotilaspuku päällä sotaharjoituksissa

Patrian ajoneuvoja Ukrainaan

Rinkevics mainitsi tiedotustilaisuudessa, että tänä vuonna yli 40 Latvian maksamaa Patrian ajoneuvoa viedään Ukrainaan.

Latvia on mukana Suomen johtamassa Patrian panssariajoneuvojen yhteishankintaohjelmassa. Patria valmistaa panssariajoneuvoja myös Latviassa.

Keskiviikkona Stubb jatkaa valtiovierailua puolisonsa Suzanne Innes-Stubbin kanssa suunnaten Liepajan rannikkokaupunkiin.

Stubbin ohjelmassa on muun muassa käynti Latvian merivoimien laivastotukikohdassa.

Alexander ja Suzanne Stubb Latviassa TPK 160925

Lisää aiheesta:

Stubb: Suomi tuomitsee Israelin maahyökkäyksen GazaanStubb: Näistä kolmesta toimenpiteestä sovittiinPetteri Orpo tapasi Zelenskyin – presidentti kiitti erikseen SuomeaViron Michal ja Suomen Orpo: Venäjä pysyvä uhka Suomelle ja VirollePuolustusvaliokunnan puheenjohtaja länsimaisten sotilaiden lähettämisestä Ukrainaan: "Se on kiinnostava ajatus"Stubb: Eurooppaa jakaa uusi rautaesirippu
MaanpuolustusDronetAlexander StubbUlkomaat
Latvian presidentti Edgars Rinkēvičs vastaanotti presidentti Alexander Stubbin ja hänen puolisonsa Suzanne-Innes Stubbin valtiovierailulle Latviaan Riian linnan edustalla
TPK

Tuoreimmat aiheesta

Maanpuolustus
  • Eilen05:03
    Ruotsi

    Ruotsi nostaa puolustusmenoja miljardeilla – Suomi kitkuttelee puolella rahalla

  • 8.9.16:21
    Patria

    Ensimmäiset Patrian 6x6-miehistönkuljetusvaunut Tanskaan

  • 3.9.09:13
    Helsinki

    Helsingin keskustassa suljetaan pian katuja – tässä syy

  • 29.8.09:16
    Turvallisuus

    Asiantuntijalta hyytävä arvio Venäjän hybridioperaatioista – "Tulee paljon isompi isku"

  • 29.8.05:21
    Ursula von der Leyen

    Von der Leyen tänään Suomeen – "Komissio suhtautuu Venäjän uhkaan tosissaan"