Pirjo Muranen oli tuskin hengästynyt naisten perjantaisen SM-sprinttikisan jälkeen. Ylivoimaiseen mestaruuteen sivakoinut Muranen sai tehdä enemmän töitä erien välillä pitääkseen itsensä lämpimänä, sillä Vantaan Hakunilan urheilupuistossa kahden asteen lämpötilassa raivonnut tuuli ja vesisade tunkeutui hiihtäjien ohuiden hiihtopukujen läpi kuin leikaten. Muraselta loppui perjantaina jo kuivat hanskat, ja kisan jälkeen monotkin olivat läpimärät.
- Onnistunut kisa vesisateesta huolimatta. Kyllä tässä ihan oikeasti tarvitsi hiihtää, muut antoivat hyvän vastuksen, Muranen sanoi diplomaattisesti.
Ounasvaaran Hiihtoseuraa edustava Muranen oli perjantaina täysin omaa luokkaansa, sillä hän johti jokaista erää alusta loppuun, ja voitti jokaisen eränsä käytännössä näytöstyyliin. Finaalissa toiseksi toiseksi tullut Mona-Liisa Malvalehto ja kolmanneksi lykkinyt Riikka Sarasoja jäivät Murasesta selvästi.
Voittaja myönsi, ettei perjantain hiihdosta voinut suuremmin nauttia. Joulukuussa Rukan maailmancupissa vallinnut paukkupakkanenkin oli parempi kuin Vantaan vesisade.
- Ei säätä tule kisan aikana mietittyä, mutta olihan tämä häijympi sää kuin Rukalla. Mielummin sitä hiihtää pakkasessa, koska silloin voi aina lisätä vaatetta.
Kuitunen ja Roponen poissa
Murasen voiton arvoa himmensi kuitenkin se, ettei Tour de Skistä palautuvat Virpi Kuitunen ja Riitta-Liisa Roponen hiihtäneet vielä perjantaina. Päivän voittaja ei suostunut asialla kuitenkaan spekuloimaan.
- Kulta on aina kulta, hän kuittasi.
Murasen mukaan viime sunnuntaina päättynyt Tour de Ski näkyi vielä terävyyden puuttumisena hiihtosuorituksessa. Hän myönsikin, että SM-kisoihin syttyminen vaatii erityisen psyykkauksen.
- Kyllä sitä kuitenkin mielellään hiihtää. Saa olla esimerkkinä nuoremmille ja seura pääsee esille, hän summasi.
Sunnuntaina myös Kuitusen ja Roposen pitäisi olla 15 kilometrin yhdistelmäkisassa mukana. Kisassa Muranen puolustaa viime kauden mestaruuttaan.
