Pirelli tuo Suomen MM-ralliin upouuden rengasmallin

Kuva: Getty Images
Kuva: Getty Images
Julkaistu 29.07.2008 11:26(Päivitetty 29.07.2008 13:09)

Rengasvalmistaja Pirelli tuo Suomen MM-ralliin upouuden sorateiden pehmeäseoksisen rengasmallin, Scorpion WRC 205/65R15 Softin, joka on suunniteltu juuri Suomen nopeille sorateille. Asiasta kerrotaan rallin MM-sarjan nettisivuilla.

Samaa rengasmallia käytetään myöhemmin myös Japanin ja Walesin MM-ralleissa tällä kaudella.

Pirellin edustaja Mario Isola kertoo pehmeäseoksisen Scorpio-rengasmallin olevan testattu monilla erilaisilla tien pinnoilla sekä Pirellin, että myös tallien toimesta.

- Uusi rengasmalli on osoittautunut monipuoliseksi ja kestäväksi. Suomessa tiet ovat haastavampia renkaan rakenteelle verrattuna MM-sarjan muihin soraralleihin Sardiniassa, Kreikassa ja Turkissa. Suomessa renkaiden on kestettävä kovia auton keskinopeuksia sekä voimakkaita iskuja tien pintaan, toteaa Isola.

Isola ei kuitenkaan odota näkevänsä Suomessa niin montaa rengasrikkoa kuin kauden kahdessa aiemmassa sorarallissa.

- Testi- ja kehitysohjelmamme tulosten perusteella meillä ei pitäisi olla samanlaisia ongelmia renkaiden kulumisen ja rengasrikkojen suhteen, kuin mitä olemme kokeneet Kreikassa ja Turkissa. Vaikuttavana tekijänä on myös suomalaisten ralliteiden pehmeys.

Suomen MM-rallissa kukin talli saa käyttää 48 rengasta kilpailun aikana, ja jokainen auto voi pitää mukanaan kahta vararengasta.

Lue myös:
Neste Oil Ralli MTV3-kanavilla - Enemmän LIVE-lähetyksiä kuin koskaan

(MTV3)