Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pikkupojalta kesti neljä vuotta oppia pureskelemaan ruokaa: "Suurin osa vanhemmista ei ymmärrä tätä kamppailua"

Britt LeBoeufin poika oppi pureskelemaan ruokansa vasta vuosien opettelun vuoksi. Kuvan lähde community.today.com
Britt LeBoeufin poika oppi pureskelemaan ruokansa vasta vuosien opettelun vuoksi. Kuvan lähde community.today.comKuvan lähde community.today.com
Julkaistu 04.03.2018 11:01

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Britt LeBoeufin poika oppi pureskelemaan ruokansa vasta vuosien opettelun vuoksi. LeBoeufin mukaan moni ei ymmärrä, miten surullista on, ettei lapselle voi jakaa esimerkiksi pientä pizzanpalaa, koska hän voisi tukehtua siihen.

Kuvassa pieni poika hymyilee hampurilaisaterian äärellä. Kuva voisi olla aivan tavallinen, mutta äiti Britt LeBoeufille se on erityinen.

– Tämä on yksi ensimmäisiä kertoja, kun olemme voineet syödä ravintolassa näin. Tiedän, että se kuulostaa varmaankin oudolta teistä useimpien mielestä, mutta minulle ja pojalleni tämä todella oli erityinen tilanne, koska vielä vuosi sitten hän ei voinut pureskella useimpia ruokia, LeBoeuf kuvaa tekstissään, jonka on jakanut muun muassa Today.comin yhteisössä.

Hänen pojallaan on autismi, joka vaikuttaa hänen aisteihinsa. Lapsella on myös ongelmia erilaisten ruokien kanssa.

"Lapseni söi kaksivuotiaana edelleen vauvanruokaa"

Kiinteiden ruokien testaileminen on aina saanut pojan yökkimään. Lapsi melkein tukehtui raviolinpalaseen, jota ei kyennyt pureskelemaan ja nielemään.

– Suurin osa vanhemmista ei ymmärrä tätä kamppailua. He eivät ymmärrä niitä monia leikkideittejä, joille menimme, ja samalla, kun kaikki muut lapset söivät suolakaloja ja keksejä, lapseni söi kaksivuotiaana edelleen vauvanruokaa, LeBoeuf kuvaa.

– He eivät ymmärrä niitä lukemattomia kertoja, kun jouduin selittämään tilanteen, vain, jotta sain nähdä muiden äitien tuijottavan minua tyhjin kasvoin ja kohotetuin kulmakarvoin.

Jos kuva ei näy, katso se täällä.

Lapselle ei voinut antaa edes pientä pizzanpalaa maisteltavaksi

LeBoeufin mukaan moni vanhempi ei ymmärrä sitä, miten surullista on, ettei lapselle voi jakaa esimerkiksi pientä pizzanpalaa maisteltavaksi, koska hän joko jättäisi pizzan huomiotta tai melkein tukehtuisi siihen.

Lue myös: Naapuri valitti autistisen pojan pitämästä metelistä – tyrmistynyt äiti: "Hän ei ole koira, hän on ihminen"

Vuosien intensiivisen opettelun ja terapian jälkeen LeBoeufin poika kuitenkin alkoi kehittyä. Hän alkoi sallia elämäänsä enemmän ruokia; lopulta, eräänä päivänä, hän kokeili pureskelemista.

– En koskaan unohda ensimmäistä kertaa, kun minä ja mieheni katsoimme, miten hän otti haukun pizzaa keittiön pöytämme ääressä. Katsoimme toisiamme kyyneleet silmissä. Se olisi ollut merkityksetön hetki monien muiden vanhempien elämässä, mutta meillä sitä odotettiin neljä vuotta, LeBoeuf kuvailee.

"Pojalleni ja minulle tuo hetki oli kaikki"

Neljä vuotta kestäneen opettelun jälkeen lapsi syö melkein mitä tahansa ruokaa, ja kokeilee myös uusia ruokia. LeBoeufin mukaan lapsi on kuitenkin joutunut oppimaan, taistelemaan ja kehittymään jo valtavan paljon viiden elinvuotensa aikana. Siksi hetki hampurilaisen äärellä on LeBoeufille kovin merkittävä.

– Tämä hetki suloisen poikani kanssa paikallisessa pikaruokaravintolassa ei näytä paljon miltään ohikulkijoiden mielestä, mutta pojalleni ja minulle tuo hetki oli kaikki.

Lähde: Community.today.com, Facebook

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Michellen pieni poika on elänyt koronaeristyksessä puolet elämästään: "Hän kävelee ja puhuu, mutta ei ole koskaan leikkinyt toisen vauvan kanssa"Adoptiolapsi halusi syödä pelkkiä kuivia nuudeleita – syy särkee sydämen: "Eivät traumat parane nopeasti, joskus eivät koskaan"Tämä mies ei ole syönyt tavallista kotiruokaa 29 vuoteen – kärsii samasta häiriöstä kuin pikaruoasta sokeutunut teiniTeini sokeutui syötyään vuosia vain sipsejä ja vaaleaa leipää – nyt puhuu äiti: "Tiedän, että jotkut uskovat tämän tapahtuneen siksi, että olen huono äiti"Äiti muutti lääkärikäynnin jälkeen yhden asian pienen poikansa arjessa – seuraukset näkyivät jo viikossa5-vuotias autistinen tyttö sanoi ensimmäisen sanansa McDonald'sin autokaistalla: "Tajusin, mitä juuri oli tapahtunut, ja aloin itkeä"
LapsetRavintoMielenhallintaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • 17:40
    Viidakon tähtöset

    Yrittäjä Emmi Lehtomaa odottaa perheenlisäystä: "Meistä tulee suurperhe"

  • Eilen22:27
    Itsenäisyyspäivä

    Hugon, 6, näkökulma Suomen itsenäisyyteen: "Saa hyppiä trampalta, vaikka aidan yli!"

  • to21:50
    Gaza

    Gazassa edessä karu talvi: "Avuntarve valtava"

  • to18:36
    Väkivalta

    Wilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"

  • to09:55
    Kela

    Näin elatustuen ja elatusavun määrät muuttuvat vuonna 2026