Juttusarjassa lukijaraati vastaa kysymyksiin seksiin, ihmissuhteisiin ja muuhun elämään liittyen!
"Kysymys raadille: Pidätkö kumppaniasi kaikkein komeimpana/kauniimpana? Olen nainen ja ollut mieheni kanssa yhdessä kuusi vuotta. Komeampaa miestä ei ole vielä tähän hetkeen mennessä tullut vastaan, ihan ok näköisiä kyllä, mutta mieheni on kaikkein komein. Onko se outoa? Onko joku paremman näköinen kuin oma kumppanisi?" kysyy nimimerkki rakastunut.
Lue myös: Onko seksin harrastaminen ex-kumppanin kanssa virhe? Raati vastaa: "Jos tulisi mahdollisuus..."
Näin raati vastasi
"Rehellisyyden nimissä: kyllä on paremman näköisiä. Monikin. Ja kyllä se luultavasti sinullakin muuttuu. Jos ei kuuden, niin 12 vuoden aikana. Eikä suhteen ulkonäköön tarvitse perustua."
– Mies, 38, parisuhteessa
"Olen ollut avioliitossa reilut 20 vuotta. En ole koskaan pitänyt miestäni komeana. Nykyään jopa inhoan joitain hänen ilmeitään. Mutta en itsekään ole mikään ruusu. Joten paremman näköistä en olisi saanut."
– Nainen, 52, avioliitossa
Lue myös: Kuinka kumppanin saa kiinnostumaan suuseksistä? Raati vastaa: "Jos ei kiinnosta, niin ei kiinnosta"
"Sinulla on käynyt todella hyvä tuuri. Pidä kiinni komistuksestasi. Omalla naamallani en unelmien kaunotarta ole ikinä saanut, vaikka monen kanssa olen saanutkin seurustella. Onneksi luonne menee varsinkin pidemmissä parisuhteissa ulkonäön edelle."
– Mies, 46, parisuhteessa
