Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pandemia vei Johannes Laineen yrityksiltä 15 000 euroa yhdessä päivässä, sitten hän lopetti laskemisen – kertoo nyt, mitä kriisi on opettanut

Jouni Ranta
Julkaistu 12.04.2020 07:12
Toimittajan kuva

Lisa Kärnä

lisa.karna@mtv.fi

Koronakriisi on aiheuttanut ennennäkemättömiä ongelmia monille suomalaisille yrityksille. Useissa yrityksissä mukana oleva Johannes Laine laski menettäneensä yhden päivän aikana tuhansien eurojen myynnit. Laine on päättänyt pitää mielensä positiivisena tappioista huolimatta.

Sarjainnostuja. Näin yrittäjä Johannes Laine kuvailee itse itseään. Termi ei ole täysin tuulesta temmattu, sillä mies on tälläkin hetkellä mukana kymmenen yrityksen toiminnassa. Koronakriisi on ravistellut niistä jokaista, mutta siitä huolimatta Laineella on yksi viesti kanssayrittäjilleen: kyllä tästäkin selvitään.

– Puhelimeni alkoi soida pari viikkoa sitten, kun kriisi todella iski ensimmäistä kertaa. Joogatunteja peruutettiin, häitä siirrettiin, avajais- ja yritysjuhlia peruttiin. Ensimmäisen päivän aikana otin takkiin yli 15 000 euron verran.

– Kysyin yhtiökumppaniltani, että mitäs nyt tehdään. Hän vastasi siihen, että kannattaa jättää se laskin nyt vaan sivuun, tästä tämä vasta alkaa. Jos haluaisin laskea vain tappioita, niin päästäisiin varmasti satoihin tuhansiin euroihin, hän selittää. 

Lue myös: “Riskinä on, että näemme kymmenien tuhansien yritysten kaatuvan” – Suomen yrittäjien Mikael Pentikäinen penää poliitikoilta vastuuta rajujen koronakieltojen seurauksista

Laine laski laskimen pöydälle ja alkoi keskittyä yritystensä pelastamiseen. Hänen mukaansa yksi kokonainen päivä vierähti soitellessa asiakkaita, yhtiökumppaneita ja vuokranantajia läpi, mutta lopulta uudet suunnitelmat alkoivat hahmottua. Joogatunteja siirrettiin verkkoon, kahviloissa alettiin myymään aamupalakasseja kotiin ostettavaksi ja kesällä julkaistavaa reseptikirjaa alettiin ennakkomyymään jo nyt. Kriisi sai jopa yrittäjän itsensä innostumaan uudestaan. 

– Joka päivä tulee niin paljon ideoita, että tässä pitää melkein rauhoitella itseään. Minulla oli todella paljon virtaa yrittäjyyteen alkuaikoina, mutta väsähdin noin vuosi sitten hetkellisesti. Nyt tyttöystäväni totesi, että minussa on taas sama palo kuin ennenkin, Laine toteaa.

JohannesLaine2

"Kaikkea ei voi pelastaa"

Laine tietää, ettei tilanne ole kaikille yrittäjille yhtä helppo. Kuka tahansa voi kehottaa yrittäjiä olemaan innovatiivisia ja kehittelemään uusia tapoja oman liiketoimintansa turvaamiseen. Pakkotilanteessa innovointi ei välttämättä onnistu. Tästä syystä on tärkeää tehdä asioita omien voimavarojensa mukaan.

– On täysin okei ottaa myös paussia, jos siihen pystyy. Mikään ei ole tärkeämpää kuin oma henkinen hyvinvointi. Jos sen menettää, niin on aivan sama, vaikka saisikin firmansa pelastettua. Mitä sillä yrityksellä enää tekee, jos on itse burnoutissa?

Hän kehottaakin kaikkia käymään yrityksen realiteetteja läpi tarkasti. Kuinka paljon on kassassa rahaa, onko olemassa myyntisaatavia, kuinka kauan nämä rahat riittävät ja miten paljon tulisi saada lisää, että ne riittäisivät pahimman yli? 

– Jos siihen ei pysty, on otettava vielä askel taaksepäin ja kysyttävä, onko minulla voimavaroja taistella ja haluanko edes pelastaa tätä yritystä. Karusti sanottuna väitän, että tuolla on paljonkin yrityksiä, joille tekisi hyvää kaatua. Jos yrityksestä saa euron tuottoja, yrittäjä elää kädestä suuhun ja tekee 16-tuntisia päiviä, niin onko se tosiaan kannattavaa.

Lue myös: Kommentti: Putiikin laittaminen kiinni keskellä kuuminta sesonkia on kuin vetäisi töpselin irti hengityskoneesta – luovuttaminen ei kuitenkaan kuulu lappilaisyrittäjän mielenmaisemaan

Avun ei aina tarvitse olla rahallista

Laineen mielestä yrittäjien tahtotila selvitä on säilynyt yllättävän positiivisena. Suomalaiset ovat kääntäneet katseensa kotimaassa kamppaileviin pienyrityksiin ja tukeneet niitä sekä taloudellisesti että henkisesti.

Toisaalta Laine ymmärtää myös, ettei kaikilla suomalaisperheillä ole tällä hetkellä varaa auttaa pienyrittäjiä. Monissa talouksissa kamppaillaan toimeentulon kanssa lomautusten ja irtisanomisten keskellä. Kaikki auttamiskeinot eivät kuitenkaan vaadi rahaa, toteaa Laine.

– Voi esimerkiksi tykätä yrityksen Facebook-sivuista ja jakaa sitä omalla seinällään, käydä antamassa arvosteluja Googlessa tai lähettää tsemppiviestejä yrittäjille. Aina avun ei tarvitse olla rahallista, sillä tsemppaava palautekin voi olla yrittäjille tärkeää keskellä tällaista kriisiä. 

Lue myös: Suurperheen yrittäjä-isä lähtee metsästämään, jotta perhe saa ruokaa – korona on ahtanut yritykset kurimukseen: Tänään hallitus kertoo, miten niitä autetaan

Laine kertoo itse saaneensa tuntemattomilta viestejä, joissa he ovat tarjoutuneet mahdollisuuksien mukaan auttamaan. 

– Yrittäjän näkökulmasta olen oppinut sen, että kassassa olisi hyvä olla aina pieni puskuri. Organisaatiot ovat saaneet tästä varmasti hyvää oppia siihen, että työkulttuuria voi muuttaa eikä kahdeksasta neljään tapahtuva työ ole ainoa mahdollisuus.

– Toivon mukaan ihmiset ovat myös tajunneet, että Suomi on hyvä paikka elää. Suomalaisille on tullut paljon enemmän me-henkeä ja yrittäjät tuntuvat tekevän paljon yhteistyötä selvitäkseen. Tulevaisuus näyttää hyvältä, hän toteaa. 

Lisää aiheesta:

Pete Poskiparta kertoo, millainen helvetti koronakriisi on ollut kulttuurialan tekijöille – "Yhtäkkiä minusta tulikin turhimmista turhin"Ensin iski tulipalo, sitten pandemia – Jyri pitää liikkeen ovet auki, vaikka asiakkaita ei käy: "Ei töitä voi tehdä loputtomiin ilman palkkaa"Koronakriisi vei yrittäjä-Pasin katastrofin partaalle ja mielen valtasivat synkät ajatukset – lähettää terveisiä hallitukselle uusien rajoitusten iskiessäRavintolayrittäjä Ritva menetti 90-luvun lamassa kaiken vain kolmessa viikossa – yhtenä yönä hän päätti selvitä ja tilasi muuttorekan pihaanKauneushoitolan varauskalenteri on nyt aivan tyhjillään – taloushuolista kärsivä yrittäjä vetoaa suomalaisiin: "Voisiko ostaa lahjakortin valmiiksi?"Erehdys kirjanpidossa toi 15 000 euron maksurästin, järkyttävä lasku oli sulkea pienyrityksen ovet lopullisesti – sitten Paula keksi selviytymiskeinon: "Ymmärsin, että konkurssia on vältettävä kaikin keinoin"
YrittäjyysKoronavirusTalousKotimaa
Esimerkiksi Laineen Ohmygoodness-kahvilan ja joogastudion toimintatavat laitettiin koronan myötä uusiksi: joogatunnit siirrettiin verkkoon ja kahvila alkoi myymään aamupalakasseja halukkaille.Jouni Ranta

Tuoreimmat aiheesta

Yrittäjyys
  • 26.9.09:42
    Wolt

    Tämä oli Woltin historian synkin päivä: "Mikin kanssa kumpikin itkeskeltiin"

  • 21.9.07:30
    Suomi

    Rahakkaan juristiuransa hylännyt Jim alkoi tehdä mahdottomia – nyt gurulla on selvä neuvo suomalaisille

  • 17.9.06:12
    Energia

    Energiakummisetä Sture kertoo, millä Suomi nousee – vihreään siirtymään tuhlattu 300 miljardia: "Kukaan ei osaa, kaikki saa rahaa"

  • 11.9.09:12
    Talous

    Iloisia uutisia pk-yritysten näkymissä – ministeri näkee merkkejä talouden elpymisestä

  • 5.9.08:56
    Nuoret

    Kysely: Nuorten yrittäjyysasenteet ennätysmyönteisiä