Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Pakotteet eivät ole purreet Venäjän talouteen toivotulla tavalla – "Sotimiseen rahat riittävät Venäjällä"

8:13Riittävätkö Venäjän ruplat sodan rahoittamiseen? Suomen Pankin arviot Venäjän taloudestaRiittävätkö Venäjän ruplat sodan rahoittamiseen? Suomen Pankin arviot Venäjän taloudesta
Julkaistu 13.03.2023 20:28
Toimittajan kuva
Pauliina Ainasoja

pauliina.ainasoja@mtv.fi

Toimittajan kuva
Jere Silfsten

jere.silfsten@mtv.fi

Suomen pankki julkaisi tänään ennusteen, jonka mukaan Venäjän talous supistuu tänä vuonna kaksi prosenttia sodan takia.

Suomen Pankin Bofit-tutkimuslaitoksen Laura Solanko sanoi Viiden jälkeen -ohjelmassa, että Venäjän talouden supistuminen on ollut pienempää, kuin on oletettu.

Lue myös: Sota on supistanut Venäjän taloutta odotettua vähemmän – sotatalouteen siirtyminen syö kuitenkin aineksia pitkän aikavälin kasvulta

Suurimmalla osalla maailman maista ei ole pakotteita Venäjää vastaan. Solanko sanoo, että Euroopan, Yhdysvaltojen ja muiden länsimaiden pakotteet eivät välttämättä riitä Venäjän talouden rapauttamiseen.

– Kyllä siihen sotimiseen rahat riittävät Venäjällä. Valtion rooli kasvaa ja sodan tarpeet ovat keskeisimpiä, jolloin luultavasti supistetaan jostain muusta.

Mitä voi tehdä seuraavaksi?

Solankon mukaan pakotteilla pyritään rajoittamaan Venäjän kykyä käydä hyökkäyssotaa.

– Yksi keskeinen tavoite on rajoittaa Venäjän valtion budjetin tuloja. Niihin on päästy käsiin, kun öljypakotteet ovat tulleet voimaan. Toinen on teknologian vienti Venäjälle.

Solanko sanoo, että on tärkeää pitää huolta siitä, ettei pakotteiden alaisia tuotteita päädy Venäjälle.

Näin sota näkyy tavallisen venäläisen arjessa

Sodan aiheuttama epävarmuus hillitsee edelleen kansalaisten kulutusta Venäjällä. Työttömyys on kuitenkin pysynyt vähäisenä, koska maastamuutto on ollut suurta ja laajoja irtisanomisia pidetään epäisänmaallisena tekona.

Reaalitulot Venäjällä ovat supistuneet jo kymmenellä prosentilla. Sotavuosi on lisännyt hidasta kasvua, joka voi näkyä myös tavallisen venäläisen arjessa.

– Jos kuvitellaan kuvitteellinen mummo pikkukylässä Siperiassa, hän ei välttämättä ole huomannut mitään. Jos on IT-ammattilainen suuressa kaupungissa, hän yhtäkkiä on luultavasti huomannut, että hänen asuinmaansa on vaihtunut. Kaikkea siltä väliltä.

Lue myös: Venäjä myöntää: Kremlin sisäpiirissä käynnissä valtataistelu

Venäjän suurimmat haasteet liittyvät julkisen talouden kestävyyteen. On epävarmaa, missä määrin taloutta pystytään julkisin varoin ylläpitämään. Solanko sanoo, että alijäämää on vaikea rahoittaa nopeasti ja pitkäkestoisesti.

Venäjän talous on vain pari prosenttia maailman taloudesta, eikä sen talous hetkauta koko maailman taloutta. Suomelle ja EU:llekin Venäjän talous alkaa olla mitättömän pieni.

– Suomen tavaranviennistä Venäjälle meni osuus, joka oli viimeksi yhtä matala kuin vuonna 1938.

Katso koko Viiden jälkeen ohjelman kokonaisuus Venäjän taloudesta artikkelin alussa olevalta videolta!

Viiden jälkeen kainaloboksikuva

Viiden jälkeen nähdään joka arkipäivä MTV3-kanavalla kello 17.00 alkaen. 

Ohjelma on katsottavissa suorana ja tallenteena myös MTV Katsomossa. Muista päivän uutisissa ja puheenaiheissa myös MTV Uutiset Live. 

VenäjäUkrainan sotaTalousPakotteetViiden jälkeenUlkomaat
Toimittajan kuva
Pauliina Ainasoja
MTV Uutiset

Pauliina Ainasoja on MTV Uutisten toimittaja, joka työskentelee tällä hetkellä eniten some-tiimissä, eli olet voinut törmätä hänen sisältöihinsä erityisesti TikTokissa ja Instagramissa. Hän tekee juttuja myös MTV Uutisten verkkoon ja Asian ytimessä.doc -dokumentteja.

Pauliinan kiinnostuksen kohteita ovat erityisesti yhteiskunnalliset sekä ihmisten arkea koskettavat talouskysymykset, mutta hänen työnsä kattaa laajasti erilaisia uutisaiheita. Myös eläimiin liittyvät uutisaiheet ovat hänelle tärkeitä.

Juttuvinkit ja ehdotukset dokumenttiaiheista ovat aina tervetulleita – niitä voi lähettää sähköpostitse.

Toimittajan kuva
Jere Silfsten
MTV Uutiset

Jere Silfsten on MTV Uutisten videotoimittaja ja dokumentintekijä. Jere ottaa mielellään vastaan kiinnostavia juttuvinkkejä!

Lisää aiheesta:

Ex-pääministeri Trumpin toimista: "Märkä uni Putinille ja Xille"Venäjä kasvattaa lapsiaan sotaan – näkyy jopa kesäleireillä ja teemapuistoissaSauli Niinistö: Esimerkki neljän vuoden takaa kertoo, miksi Kremlin kanssa on puhuttava suoraan Venäjällä kansalaisten nettiinpääsyä rajoitetaan yhä enemmän – "16 kilotavun verho"Asiantuntija: Lännen toiminta kuin tosi-tv:stä – "Venäjä ei tule tyytymään tähän"Trump puhkuu Venäjästä ja Grönlannista: "Hajottaisi Naton"

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen16:00
    Donald Trump

    Ex-pääministeri Trumpin toimista: "Märkä uni Putinille ja Xille"

  • Eilen06:15
    Ukrainan sota

    Ukraina keksi luovan tavan pudottaa drooneja – kuin Ihmemies MacGyver!

  • Eilen05:43
    Ukrainan sota

    USU: Ukrainan asevoimissa noin sata suomalaista vapaaehtoista

  • 18.1.15:48
    Ukrainan sota

    Ukraina: Putin suunnittelee törkytemppua – ydinturmavaroitus

  • 18.1.15:30
    Petteri Orpo

    Orpo Ylellä: Trump on tulkinnut Grönlanti-toimet väärin