SM-liigan runkosarjan voittaneen Lukon puolivälierävastus selvisi perjantaina, kun Ilves raivasi KooKoon tieltään pudotuspelien avauskierroksella. Lukon päävalmentaja Pekka Virta vaatii mestarisuosikkina pudotuspeleihin lähtevältä joukkueeltaan eloa "henkisessä kuplassa". Mistään ei saa hetkahtaa.
Virta palasi Lukon matkaan runkosarjan lopussa oltuaan pitkään sivussa hänet sairaalan teho-osastolle vieneen vakavan koronasairauden vuoksi. Virran mukaan runkosarjan voittoon tyylitelleen raumalaisryhmän tilanne vaikuttaa hyvältä. Tunnelma on odottava.
– Tyylikkäästi pelaajat jaksoivat runkosarjan loppuun asti pelata voitosta illasta toiseen ja lyödä peliä parempaan pakettiin, eikä päästetty missään vaiheessa irti. Olemme terveinä ja nälkäisenä tulossa, Virta sanoo MTV Urheilun haastattelussa.
Virta pitää Ilvestä erittäin kovana vastuksena, mutta ei halua alkaa vertailla joukkueiden sopimista Lukolle vastustajaksi.
– (Ilves) on löytänyt oman identiteettinsä, hyökkää todella raikkaasti ja nopeasti ja iskee nopeasti vastaan. He eivät niinkään laske, kenellä on kiekko kauiten pelissä, vaan kuka tekee eniten maaleja, Virta analysoi.
– Kivikova vastus, mutta niin tässä kohta pitää ruveta olemaankin. Toivottavasti pääsemme liikkuvaan junaan nopeasti mukaan. Alkuun Ilveksellä on etua, kun ovat pelanneet jo. Uskotaan siihen, että kun pelataan pitkää kevättä, huilitkin ovat hyväksi.
Kivikovaksi luonnehtimaansa Ilvestä vastaan Lukko luottaa omaan pelitapaansa. Virran mukaan pudotuspeleihin ei haeta mitään uusia pelillisiä jippoja.


