Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ott Tänakilla salainen ase mestaruustaistossa, tähtikuljettajan menestyksen taustalla merkittävä apulainen – "Kuljettajat eivät halua tietää"

4:50Tommi Mäkinen valmistautuu MM-rallikauteen uuden kuljettajakolmikon kanssa:"Ogier on isähahmo – Kalle oppipoika"Videolla Toyotan tallipäällikkö Tommi Mäkinen ennakoi pian alkavaa rallikautta.
Julkaistu 22.01.2020 17:10
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Rallin maailmanmestaruuden viime kaudella voittaneella Ott Tänakilla on rallikaudella apunaan oma meteorologi, joka auttaa häntä rallien olosuhteiden selvittämisessä.

Tänak ajoi viime kaudella ensimmäistä kertaa urallaan rallin MM-sarjan ykköseksi. Läpi kauden vakuuttavasti ajaneella virolaiskuljettajalla oli oma henkilökohtainen ja merkittävä apuri auton ulkopuolella. Meteorologi Hannes Tönisson kiersi mukana ralleissa arvioimassa tulevien rallien olosuhteita.

LUE MYÖS: Tommi Mäkinen povaa ekstrapaineita Ott Tänakille – "Varmasti siellä on joitain kysymysmerkkejä"

Tönisson avasi kaksikon toimintatapoja Science Businessin verkkosivuilla. Hänen tärkein tehtävänsä ei suinkaan ollut sään ennustaminen, vaan Tönisson keskittyi radan olosuhteisiin.

– Kuljettajat eivät halua tietää, mikä sää on. He haluavat tietää olosuhteet tiellä. Matkustan aina ralleihin monta päivää aikaisemmin, joten meillä on mahdollisuus ajaa läpi kaikki ne etapit, jotka kuljettajatkin tulevat ajamaan. Minulla on siis aika hyvä ajatus siitä, miltä tiet näyttävät, ja mitä niille tapahtuu, Tönisson kuvailee työtehtäviään.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvalan temppu löi Toyota-pomon ällikällä: piinaava pelko vaihtui lyömättömään tyydytykseen – "Sanat eivät riitä kuvailemaan"

Tönisson voi päätellä omien havaintojensa perusteella, kuinka nopeasti tie kuivuu sateen jäljiltä ja mihin ja millaisiksi mahdolliset vesilammikot muodostuvat. Yksityiskohtaiset tiedot helpottavat kuljettajaa muun muassa rengasvalinnoissa, mutta antaa kuljettajalle myös itsevarmuutta, sillä hän tietää paremmin, mitä tiellä on tulossa vastaan.

– Lopullinen sijoitus ja etappiaika ovat kiinni kuljettajasta. Mitä yksityiskohtaisempia tiedot ovat, ja mitä vähemmän hän joutuu kohtaamaan yllätyksiä, sitä enemmän itseluottamusta hänellä on. Kun he ovat itsevarmempia, he voivat ajaa paljon nopeammin.

Lisää aiheesta:

Toyota-tähti sai jotain, mistä Kalle Rovanperä jäi paitsi – asetelma jakaa asiantuntijoita: "Se on se tärkeä tieto"MM-rallitähden aikeista erimielisyyttä – suomalaisasiantuntijalta huima Toyota-näkemys: "Pajari on lahjakkaampi"Nyt on MM-rallissa pelkokerroin tapissa – Rovanperän kiusana vielä pirullinen lisämauste: "Kalle imuroi ne kaikki pois"Hyundain rallitähti myöntää rajun onnettomuutensa syyn – kaikki tallit samoissa ongelmissa: "On selvää, että jouduimme yllätetyksi"Thierry Neuvillella oli Monte Carlon MM-rallissa ylivertainen apulainen: tunnettu toimittaja ikuisti upean hetken – "Miten siistiä tämä on?"MM-rallikausi alkaa torstai-iltana vaikeimmalla mahdollisella tavalla – Toyota-tähti lyö löylyä uuden haasteen edessä: "Ei voi olla mitään tekosyitä"
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • ti10:39
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperältä jättiuutinen – "Uusi luku alkaa tästä!"

  • 30.11.07:02
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä jätti MM-rallin – Janne Ferm herkistyi

  • 29.11.16:08
    Urheilu

    Kalle Rovanperältä hienoja sanoja tärkeästä ystävästään: "Katsonut jokaikisen sekunnin"

  • 29.11.15:45
    MM-ralli

    Nämä olivat Kalle Rovanperän kommentit MM-ralliuran päätyttyä

  • 29.11.13:32
    MM-ralli

    Sebastien Ogier on rallin maailmanmestari! Kalle Rovanperä itki