Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opettajalta riipaiseva esimerkki koulumaailman raadollisuudesta: "Lapset kilpailevat merkkivaatteilla ja älypuhelimilla – jos niitä ei ole, kiusataan"

1:50Näin yleistä kiusaaminen on koulussa
Julkaistu 23.08.2018 16:39
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Lapsi saattaa joutua kiusaamisen kohteeksi jo alakoulussa, jos hänellä ei ole merkkivaatteita tai huippuluuria. Vantaalainen opettaja Raija Heikkonen kertoo surullisen tarinan viime maanantailta, kun poika häpesi käyttää tuliaiseksi saamansa paitaa.

Koulukiusaaminen on edelleen valitettavan yleistä. Katso luvut videolta!

Heikkonen opettaa viransijaisena eri kouluissa luokanopettajana ja erityisluokanopettajana. 

Lue myös:

Neean ekaluokkalaista tytärtä kiusataan koulussa, myös fyysisesti – Äidin epätoivo: "Olisiko kivaa olla itse se, jota revitään tukasta tai lyödään?"

Viime maanantaina hän kohtasi välituntivalvonnan aikana riipaisevan tilanteen, kun neljäsluokkalainen poika esitteli hänelle isältään tuliaiseksi saamaansa paitaa, jota poika kuitenkin piilotteli repussaan.

– Hän näytti minulle hienoa paitaansa, mutta lapsen kertoman mukaan se ei ollut aito merkki, joten poika mietti, voiko pukea sitä päällensä.

Lapsi suostui pukemaan uuden paidan, mutta laittoi sen vanhan päälle.

– Hän tuli sanomaan välitunnilla, että hänellä on sen vuoksi kaksi paitaa, että jos joku alkaa kiusata häntä paidasta, saa hän uuden paidan nopeasti pois päältä.

Lopulta poika piti paitaa tyytyväisenä päällään koko välitunnin.

"Haukutaan, jos ei ole merkkivaatteita"

Tapaus toi kuitenkin Heikkosen mieleen jo alakoulussa alkavan kiusaamisen, jota on monelaista, mutta joka liittyy nykyaikana yhä enemmän ulkoisiin tekijöihin, kuten merkkivaatteisiin ja -älypuhelimiin.

– Kiusaaminen liittyy usein merkkivaatteisiin ja -älypuhelimiin. Tämä kulttuuri lähtee jo alakouluista...

– Pitää olla hieno kännykkä ja lapset kilpailevat kaikella tällaisella keskenään. Haukutaan vaatteita, jos ne ei ole jotain merkkiä.

Kiusaamisesta pitää puhua kotona

Heikkonen tietää, etteivät aikuiset välttämättä näe kaikkea kiusamista. Hän muistuttaa kuitenkin, että jokaisen aikuisen velvollisuus olisi pyrkiä havaitsemaan kiusaamista ja puuttua siihen.

Lue myös:

Mistä tiedän, kiusataanko lastani koulussa? Vanhempien syytä suhtautua vakavasti näihin merkkeihin

​​​​​​​

Mistä tiedän ettei lapseni kiusaa muita koulussa? Kiusaaja voi olla tavallinen, terve ja mukava lapsi 

– Opettajatkaan eivät näe kaikkea, on paljon piilokiusaamista. Itse olen puuttunut kiusaamiseen myös koulumatkoilla. Jokaisen aikuisen pitäisi olla aikuinen, oli opettaja tai kuka tahansa.

– Maailma on niin kova. Tähän pitäisi puuttua ja vanhempien tulisi jutella kotona aiheesta.

Useita vuosia koulumaailmassa työskennellyt Heikkonen kertoo, että lapset saavat usein malliesimerkkejä käyttäytymiseen esimerkiksi televisiosta.

– Luulen, että yksi syy on televisio ja esimerkiksi ohjelma Salatut Elämät. Siitä puhutaan myös koulussa, mutta ohjelmassa on moraalisia kysymyksiä, siinä valehdellaan, petetään ja tehdään vaikka mitä.

Lisää aiheesta:

Joose kertoi julkisuuteen poikansa kiusaamisesta – tämä on tilanne vuotta myöhemmin: "Helpoin ratkaisu isoimpaan hätään"Koulukiusatun tokaluokkalaisen sanat pysäyttivät Joosen: "Isä, et pysty auttamaan tässä"Timon kiusaaminen paljastui, kun hän itki kotona koulun vaihdon jälkeen – apu löytyi ulkopuolisesta tarkkailijasta: "Meillä oli hirveä hätä"Kaisa-äiti haki apua tyttärensä kiusaamiseen – sai vastaukseksi pelkkää vähättelyä: "Se on käsittämätön voimattomuuden tunne, kun et voi tehdä oman lapsesi hyväksi mitään""Monenko muun elämä pitää mennä lopullisesti pilalle, että tajuatte?" – MTV:n lukijoilta selvä viesti koulukiusaamisestaÄidin raastava kertomus vuosien piinasta: Koulukiusaaminen syöksi koko perheen ahdinkoon – "Vammainen, CP ja autisti – lastani ei vuosiin kutsuttu hänen omalla nimellään"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:25
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa

  • 14:14
    Koirat

    Nämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki

  • 12:33
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Karu lakiesitys: Näin Suomen sairaaloiden on varauduttava Venäjän pommituksiin – "Keskeinen sodankäynnin kohde"

  • 12:30
    Lukio

    Yo-kokeesta farssi: Lautakunta lupaa arvostelun olevan oikeudenmukaista

  • 11:03
    Liikenneonnettomuudet

    Yksi ihminen kuoli ulosajossa Porissa – auto kääntyi katolleen