Onko tässä mitään järkeä? Lapsia nimetään nyt Instagram-filttereiden mukaan
Vanhemmat ovat innostuneet Instagram-kuvienjakopalvelusta siinä määrin, että se näkyy jo lasten nimissäkin.
Ensin oli Brooke, sitten Ridge. Twilightin mukana saatiin pikku-Bella. Ja nyt vuorossa on Instagram-filtteri Lux.
Puhe on tietenkin vauvojen nimistä. Vauvasivusto BabyCenter.comin mukaan jenkkivanhemmat ovat innostuneet Instagram-kuvienjakopalvelusta siinä määrin, että nimeävät lapsiaan kuvankäsittelyfilttereiden mukaan.
Poikia nimetään Ludwigeiksi, Amaroiksi, Reyeseiksi, Hudsoneiksi ja Kelvineiksi. Tyttöjen "filtterinimiä" ovat Juno, Valencia ja Willow.
Suosituin nimi oli Lux, jonka suosio ilmeisesti nousi 75 prosenttia verrattuna suosikkinimien listaukseen vuonna 2014. Voimme lohduttautua sillä, etteivät Lo-Fi tai Nashville olleet suosituimpia nimiä.
Lista ei ole virallinen – yhdysvaltalaislasten suosituimmat nimet tältä vuodelta julkaistaan vasta vuonna 2016.
Lähteet: Time.com, Storyclash.com
Uusimmat
-
23:06
Loton 6 500 000 euron potti jäi nappaamatta: Ensi viikolla tarjolla 8 000 000 euroa
-
22:41
Norjan hiihtotähdeltä kohahduttava teko – selvisi vakavalla varoituksella
-
22:30
SM-liigailta pakettiin HIFK-tähden näyttävän tykityksen myötä – katso kierroksen kaikki maalit
-
22:25
7-vuotias poika loukkaantunut Leppävirralla: Ajoi moottorikelkalla päin puuta – "Ei ollut kyse kävelyvauhdista"
-
22:22
Wilma Murto EM-finaalin kuudes – pelasi upporikasta ja rutiköyhää
-
22:17
Humalainen päähänpisto toi sakot kolmekymppiselle miehelle – ryömi aidan ali laivastotukikohtaan, koska halusi oikoreitin kotiinsa
-
22:00
Mikko Töyssyn taannoinen tietovisakokemus ei mennyt lainkaan putkeen – nyt näyttelijä pyrkii puhdistamaan maineensa
-
21:55
Demokraatti: Vihreät ja RKP siirtämässä puoluekokouksensa kuntavaalien tieltä
-
21:45
Mikko Töyssy jätti hyvästit sketsihahmokisalle jo toistamiseen kuluneella kaudella: "Moraalisesti ihan oikein"
-
21:36
Iivo Niskaselta olosuhdetoive MM-kuninkuusmatkalle: "Se olisi minulle suosiollinen"
-
21:34
TPS tylytti urakalla, SaiPa-vahdilla painajaismainen peli – "En sano, mistä meidän esitys oli"
-
21:33
Folke Rundqvist esitteli huvittavan tunnistettavan ruotsalaisannoksen Sikke Sumarille: "Varoituksen sana, siinä on aika paljon potkuria"
-
21:20
Kärppä-ikoni Mika Pyörälälle jatkosopimus, seuraennätys ja haamumaali
-
21:17
Mette Mannonen: Lunta tulee huomennakin monin paikoin – "Ensi viikko selvästi tavanomaista kylmempi"
-
21:13
Kristian Pulli latasi kaiken viimeiseen hyppyyn ja toi EM-pronssia – "Ajattelin, että ei Suomen mitaliton putki voi näin jatkua"
-
21:05
Suomalaishiihtäjällä piinaava ongelma, keskeytys MM-kisoissa lähellä – "Puski kaiken ylös"
-
21:02
Maailman ensimmäisen avaruushotellin rakentaminen aiotaan aloittaa hämmentävän pian: Vieraille suuria suunnitelmia suurella rahalla
-
20:58
SM-liigaillassa ikävä tapaus: KooKoo-maalivahti ambulanssilla tutkimuksiin
-
20:57
Jälleen yksi hahmoista putosi – tässä on Putouksen sketsihahmokisan semifinaalikolmikko!
-
20:45
Tuhannet naiset paljastivat: Nämä ominaisuudet kielivät hyvistä rakastelutaidoista
-
Lataa lisää