Hornet-hävittäjien seuraajahankkeessa odotellaan mahdollisuutta aloittaa jälleen neuvottelut kasvotusten tarjoajien kanssa.
Ohjelmajohtaja Lauri Purasen mukaan toiveissa on koronarajoitusten huhtikuulta lykkäämien neuvottelujen järjestäminen alkusyksystä. Toistaiseksi aikatauluun sisältyy vielä epävarmuuksia.
– Tässä joudutaan olemaan vielä vähän varpaillaan, Puranen sanoo.
Jos neuvottelut Suomessa onnistuvat, lopullinen tarjouspyyntö on Purasen mukaan tarkoitus lähettää vuoden lopulla eli muutamia kuukausia alkuperäisestä aikataulusta myöhässä.
– Jos tämä vielä tästäkin viivästyisi, niin kyllä meillä on suunnitelma, että valtioneuvoston hankintapäätös tehdään ensi vuoden aikana, Puranen sanoo.
Korona-aikana muussa yhteiskunnassa yleistyneitä etäpalavereja ei voida soveltaa HX-hankkeen neuvotteluihin, joissa käsitellään paljon turvaluokiteltua tietoa. Vuoroaan odottavalla neuvottelukierroksella on määrä käydä tarjoajien kanssa läpi Suomen aiempaan, tarkennettuun tarjouspyyntöön saamia vastauksia ja niiden puutteita.
USA:n kongressi päättää myyntiluvasta, pyyntö sisällä
Käytännössä palavereita pidettäisiin peräjälkeen viikko kerrallaan jokaisen tarjoajan kanssa turvaluokitelluissa tiloissa Tampereella.
