Puolustusvoimien edellinen komentaja Jarmo Lindberg yritti vaikuttaa jo toimiessaan komentajana, että amerikkalaisen Lockheed Martinin F-35-hävittäjä valitaan Suomen nykyisten Hornetien seuraajaksi, kertoo hävittäjähankinnoissa mukana oleva lähde Suomen Kuvalehdelle.
– F-35:n valinta on ollut Jarmo Lindbergin agendana jo pitkään. Ennen lähtöään (Puolustusvoimista) Lindberg ohjeisti alaisiaan pitämään huolta siitä, että F-35 tulee valituksi, lähde kertoo lehdelle.
Heinäkuussa reserviin siirtynyt Linberg ehti toimia hetken aikaa Lockheed Martinin konsulttina perustamansa Suomalainen kenraalikonsultointi -yrityksen kautta, kun hän oli jäänyt pois Puolustusvoimista. Lockheed Martin kuitenkin purki sopimuksen huhtikuussa, kun asia tuli julkisuuteen.
Lue myös: Puolustusministeriö: Ex-komentaja Lindberg rikkoi karenssisopimuksen ehtoa – ministeriö ei vaadi sopimussakkoa
Näin poliitikkoja on yritetty sumuttaa
SK:n lähteen mukaan hävittäjähankinnoista lopullisen päätöksen tekeviä poliitikkoja on yritetty sumuttaa esimerkiksi siten, että F-35-hävittäjän huonoja piirteitä on vähätelty tai niistä on jopa vaiettu kokonaan. Puolestaan kilpailevien hävittäjien huonoja piirteitä on pyritty korostamaan.
