Nokia on pitänyt odotetun tuotejulkistustilaisuutensa Las Vegasin CES-teknologiamessuilla.
Teknologiasivusto CNET kertoi liveblogissaan, että väkeä kerääntyi paikalle ennen tilaisuuden alkua jonoksi asti.
Nokian johtaja Stephen Elop totesi tilaisuuden alkuun, että kännyköiden laitetaistelusta on siirrytty ekosysteemien taisteluun. Lumia-mallisto on Elopin mukaan tämän strategian sydämessä.
Lumia 900 julkistettiin, mutta ei muita julkistuksia
Elop esitteli tilaisuudessa odotetusti varta vasten Yhdysvaltain markkinoille suunnatun Lumia 900 Windows-puhelimen, jossa on LTE-tuki. Laite tulee teleoperaattori AT&T:n 4G-verkon käyttöön. Uutuusluurissa kehuttiin olevan pitkään kestävä akku sekä 4,3 tuuman AMOLED-kosketusnäyttö.
Kamerasta löytyy Carl Zeiss -linssi. Laitteen edessä on kamera videopuheluita varten. CNET-sivuston toimittajien mukaan videoneuvottelun kuvanlaatu näytti esittelyssä hyvältä.
Värivaihtoehtoina ovat aiempien Lumia-mallien tavoin syaani ja musta.
Elop ei kuitenkaan maininnut Lumia 900:n hintaa tai sitä, milloin laite tarkalleen ottaen tulee markkinoille. Tilaisuudessa ei myöskään esitelty muita tuotteita, mikä joihinkin ennakko-odotuksiin nähden oli pienoinen pettymys.
Ballmer onnitteli Elopia Amerikan markkinoille suunnatusta puhelimesta
Lavalle nousi myös ohjelmistoyhtiö Microsoftin toimitusjohtaja Steve Ballmer. Hän onnitteli Elopia uudesta Pohjois-Amerikan markkinoille suunnatusta puhelimesta.
Ballmerin mukaan Windows Phone edustaa kolmatta vahvaa ekosysteemiä älypuhelimissa. Ballmer totesi, että Windows Phone -järjestelmän Marketplace-ohjelmistokaupassa on tarjolla nyt yli 50 000 sovellusta.
Ballmerin mukaan nopeat yhteydet mahdollistava 4G LTE-ominaisuus on ehdottoman tärkeä asia Yhdysvaltain kännykkämarkkinoilla.
Tilaisuudessa vieraillut AT&T -operaattorin johtaja Ralph de la Vega sanoi puolestaan uskovansa, että Nokia on nyt palaamassa takaisin Yhdysvaltain markkinoille suuressa mittakaavassa.
Asiantuntija: Lumia 900 lupaava julkistus, mutta yksi tuote ei riitä