Florida Panthersin suomalaiskapteeni Aleksander Barkov johdatti upealla peliesityksellään joukkueensa voiton päähän Stanley Cup -mestaruudesta.
Barkov oli kolmannessa finaalipelissä upeassa vireessä ja 1+1-tehot iskenyt suomalainen valittiin ottelun ykköstähdeksi.
LUE MYÖS: Aleksander Barkovin upea maali sai selostajan sekaisin: "Mieletöntä ryöpytystä!"
Ottelun alla oli vielä epäselvää, oliko Barkov toipunut pelikuntoon toisessa finaaliottelussa saadun päätällin jäljiltä. Kysymykseen saatiin vastaus upealla tavalla, kun Barkov loisti jäällä.
Suomalaistähti ei halunnut ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa palata Edmonton-tähti Leon Draisaitlilta saatuun taklaukseen.
– En tiedä, mitä sanoa. Se tapahtui edellisessä pelissä ja olemme pelanneet nyt sen jälkeen jo yhden pelin. Se oli tänään ja minä olin mukana. Tunsin oloni hyväksi ja olen iloinen, että palasin. Siinä kaikki, mitä voin sanoa, Barkov kuittaa.
Barkov on esiintynyt kevään pudotuspeleissä upeasti kaukalon jokaisessa päässä. Suomalaistähden otteet niin hyökkäyksessä kuin puolustuksessakin ovat keränneet kevään aikana upeita ylistyssanoja.

