Colorado Avalanche varmisti NHL-jääkiekkoliigan länsilohkon runkosarjan ykkössijan kukistamalla Carolina Hurricanesin 7–4. Voitto oli Avalanchelle yhdeksäs perättäinen.
– En usko, että välitämme (lohkovoitosta). Kyse on pudotuspeleistä ja niissä voittamisesta, ei minulla ole muuta sanottavaa. Tietenkin se on mukavaa, mutta en minä mieti sitä, Coloradon Mikko Rantanen sanoi Avalanchen nettisivuilla.
Tehopisteillä mitattuna uransa suurinumeroisinta kautta pelaava Rantanen lisäsi Coloradon johdon 6–3:een kolmannessa erässä. Rantaselle kirjattiin lisäksi kaksi maalisyöttöä.
Coloradon Ben Meyers onnistui maalinteossa ensimmäisessä NHL-ottelussaan, kun hän siirsi kotijoukkueen 4–0-johtoon toisen erän alussa.
LUE MYÖS: Ennennäkemätön suomalaistemppu lähellä NHL:ssä – Patrik Laine ja Mikael Granlund avainasemassa
Meyers on pelannut tällä kaudella NCAA-yliopistosarjaa Minnesotan yliopistossa, ja hän teki kaksivuotisen sopimuksen Avalanchen kanssa keskiviikkona yliopistokauden päätyttyä.
– Se oli mahtavaa, että hän teki maalin heti ensimmäisessä pelissään. Hän pelasi hyvin, hän näytti todella vakuuttavalta, kuin hän olisi pelannut jo monta NHL-peliä. Sitä oli kiva katsella, Rantanen arvioi Meyersin debyyttiä.


