Suomalaiset odottavat Nato-jäsenyydeltä pääasiassa turvaa Venäjältä. Monet Suomessa vastustavat kuitenkin ydinaseita. Mitä suomalaiset ajattelevat Natosta nyt, kun Suomi on ollut Natossa kolme kuukautta?
Monet suomalaiset odottavat Nato-jäsenyydeltä eniten sitä, että Nato suojelisi Suomea Venäjältä. 84 prosenttia suomalaisista kokee, että Nato auttaisi aseellisen hyökkäyksen torjumista.
Noin 80 prosenttia suomalaisista ajattelee, että Suomen tulisi olla valmis puolustamaan muuta Nato-maata mahdollisen hyökkäyksen sattuessa.
Tämä selviää Koneen Säätiön rahoittaman Turvallisuus- ja puolustuspolitiikan dynaaminen kannatus (NATOpoll) -tutkimushankkeen raportista.
– Kansalaisilla on jo se ajatus siitä, että Natossa ei olla vaan sitä varten, että muut puolustaisivat Suomea vaan myös sen takia, että me olemme valmiita puolustamaan muita liittolaisia, toteaa tutkijakollegiumin johtaja Tuomas Forsberg Helsingin yliopistosta Huomenta Suomessa.
Lue myös: Yli 80 prosenttia suomalaisista olisi valmis puolustamaan muita Nato-maita – enemmistö olisi valmis myös purkamaan Ahvenanmaan demilitarisoinnin
Ydinaseita kohtaan ollaan kriittisiä
Forsbergin mukaan suomalaiset ajattelevat, että Nato antaisi pelotteen ydinaseita vastaan. Suomalaisista 77 prosenttia vastustaa ydinaseiden asetettamisesta Suomeen. 61 prosenttia vastustaa sitä, että ydinaseita kuljetettaisiin Suomen kautta. Forsbergin mukaan sama ilmiö on ollut koko Euroopassa.