Vuodesta toiseen suosiossa pysyvät farkut sopivat todellisuudessa parhaiten länkisääriselle vanhan ajan cowboylle.
Uusien farkkujen hankkiminen tuottaa monelle päänvaivaa, eikä farkkukaupoilla sovituskopissa uusien housujen kokeilu ole monelle mieluisaa puuhaa. Vaatekaupasta ei kuitenkaan kannata koskaan lähteä sovittamatta ensin ostoksiaan.
Vierailimme taannoin Helsingin farkkuvarastomyynti -myymälässä. Liikettä jo kolmannessa polvessa pyörittävä Tarja Pyysing paljasti MTV Uutisille, että on olemassa eräs farkkumalli, jota myydään vuodesta toiseen ylivoimaisesti eniten.
Kyseessä on perinteisen ikoniset Levi’s 501:set.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.
Klassikon asemaan luotetaan, mutta farkkuja työkseen myyvä Pyysing toteaa, että kyseinen malli sopii yllättävän harvalle, eli monen vartalolle istuvampia farkkumalleja voisi löytyä. Kaikesta huolimatta, Levi’s 501:set ovat kuitenkin pitäneet pintansa.

