Argentiinan David Nalbandian puolustaa tenniksen Pariisin ATP Masters -turnauksen viimevuotista voittoaan. Hän eteni turnauksen finaaliin kukistamalla välierissä Venäjän Nikolai Davidenkon 6-1, 5-7, 6-4.
Nalbandian oli ottelussa yhtä vahvassa vireessä kuin puolivälierässä, jossa kukistui Britannian Andy Murray. Avauserässä argentiinalainen eteni ensin 5-0-johtoon ja sitten 6-1-erävoittoon 28 minuutissa.
Toisessa erässä Nalbandian nousi syötönmurrolla 2-1-johtoon, mutta sen jälkeen Davidenko sai pelin juonesta kiinni ja taisteli 7-5-erävoiton. Kolmannessa erässä Nalbandian pääsi murrolla niskan päälle 3-3-tilanteessa. Sen jälkeen ottelu pysyi hänen hallinnassaan.
Nalbandianin finaalivastus on ranskalainen Jo-Wilfried Tsonga, joka kukisti välierissä amerikkalaisen James Blaken 6-4, 6-3. Tsonga on ensimmäinen ranskalainen Pariisin turnauksen loppuottelussa sitten vuoden 2001, jolloin Sebastien Grosjean voitti turnauksen.
ATP Masters -turnaus, palkintoarvoltaan 2,27 miljoonaa euroa:
Kaksinpelin välierät:
David Nalbandian Argentiina (8)-Nikolai Davidenko Venäjä (11) 6-1, 5-7, 6-4
Jo-Wilfried Tsonga Ranska (13)-James Blake, USA (6) 6-4, 6-3.
(MTV3-STT-AFP)
