Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Näin lasket lapsen iälle sopivan treenimäärän – helppo nyrkkisääntö pienentää vammariskiä

6:27Monilla lapsilla on jo ylikuormitusta ja rasitusvammoja – miten näitä voidaan ehkäistä?Monilla lapsilla on jo ylikuormitusta ja rasitusvammoja – miten näitä voidaan ehkäistä?
Julkaistu 31.10.2019 16:50

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Osa suomalaislapsista ei liiku juuri ollenkaan, osa taas liikaa. Molempia ryhmiä koskevat omat riskistä. Kovasti harjoitteleva lapsi altistuu rasitusvammoille, jotka voivat olla vakaviakin.

Lapsen luusto ja jänteiden kiinnityskohdat ovat herkkää kudosta. Tyypillisesti ensimmäiset kovasti treenaavan lapsen rasitusvammat ilmenevät kantapäässä. Iän myötä vammapaikka nousee ensin polveen ja sitten selkään.

– Selkä on jo sellainen kohta, mihin saattaa tulla vakavakin loukkaantumisia ja rasitusmurtumia, UKK-instituutin ylilääkäri Jari Parkkari kertoi Huomenta Suomessa torstaina.

Rasitusvamman voi saada missä lajissa tahansa. Merkittävimpiä riskitekijöitä ovat harjoituksen määrä ja intensiteetti.

Lue lisää: Liiallinen ja yksipuolinen liikunta voi johtaa lapsen rasitusvammoihin – näin ehkäiset ja hoidat: "Sillä tutkitusti vähennetään vammoja"

Helppo nyrkkisääntö sopivaan treenimäärään

Se, kuinka paljon lapsen on järkevää treenata, riippuu lapsen iästä. Parkkari kertoo helpon nyrkkisäännön, jonka avulla kunkin ikäiselle lapselle voi laskea sopivan harjoittelumäärän.

– Yleissääntö on, että jos harjoittelumäärä ylittää iän tunteina, niin vammariski nousee selkeästi. Eli jos 10-vuotias harjoittelee yli 10 tuntia viikossa, riskit kasvavat nopeasti, Parkkari sanoo.


Minkä ikäisenä ammattiurheilijaksi haluavan lapsen tulisi päättää lajinsa? Missä lajeissa maailman huipulle kivutaan varhaisimmassa vaiheessa? Katso koko haastattelu videolta.

LUE MYÖS: Fysioterapeutti huolestui lapsista, jotka treenaavat kuin pienet aikuiset: "Kaikkien ei tarvitse tähdätä huipulle"

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.

Lisää aiheesta:

Lasten fitnesskisoja ei tule, mutta riittääkö se? Asiantuntija tyrmää nykymenon: "Tuntuu vähän tekopyhältä"Lääkäri kertoo, miten välttää loukkaantumiset hiihtolomalla – iltapäivissä piilee vaaranpaikkaIhmisten tasapainoaisti on rapautunut – näin tasapainoa voi kuitenkin treenata: "Oleellinen kyky ja taito"Voiko sohvaperunasta tulla maratoonari? Näillä eväillä otat itseäsi niskasta kiinni: "Pikavoittoja ei kannata hakea"Liiallinen ja yksipuolinen liikunta voi johtaa lapsen rasitusvammoihin – näin ehkäiset ja hoidat: "Sillä tutkitusti vähennetään vammoja"Yle: Osa suomalaislapsista treenaa aivan liikaa: "Jos kynttilää on poltettu molemmista päistä, voi liikunta jäädä pitkäksi aikaa"
LapsetLiikuntaTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • Eilen21:11
    Kanada

    Ensihoitajat löysivät kellarista nääntyneen "kuusivuotiaan" – totuus oli vielä hirveämpi

  • Eilen15:23
    Henkirikokset

    Naapuri järkyttyi Lohjan epäillystä vauvamurhasta: "Olisin pystynyt ehkä auttamaan"

  • 19.10.18:00
    Lastensuojelu

    Lasten laitospalvelujen hintalappu nousi liki 150 miljoonalla vaikka lasten sijoitukset vähenivät – "Täysin kestämätöntä"

  • 19.10.14:02
    Politiikka

    Lapsiasiavaltuutettu kannattaa päihdeäitien vapaaehtoista pakkohoitoa: "Eettinen tapa suojella myös sikiöitä"

  • 18.10.14:43
    Raha

    Saako vanhempi lainata lapsen tililtä rahaa perheen menoihin?