Suomalaiset ovat pohjoismaalaisista kaikkein haluttomampia vaihtamaan sähköautoon, käy ilmi tuoreesta kyselystä.
Hieman yli puolet suomalaisista autoilijoista ei ostaisi seuraavaksi autokseen sähköautoa, vaikka se olisi hinnaltaan samoissa bensakäyttöisen auton kanssa, selviää markkinapaikka Torin teettämästä pohjoismaisesta kyselystä.
Täyssähköautoissa suomalaisia arveluttavat muun muassa jälleenmyyntiarvon kehitys, auton lataamiseen liittyvät haasteet ja akkujen elinikä.
– Toisaalta käytettyjen täyssähköautojen jälleenmyyntihinta on tällä hetkellä monissa tapauksissa jopa korkeampi kuin uusien. Eli käytännössä auton arvo ei laske. Se on täydellisen poikkeuksellista autokaupassa. Sähköautot ovat niin tuore keksintö, että ääripäät värittävät sekä tulevaisuusnäkymiä että kuluttamista, Tori Autojen johtaja Jenni Tuomisto toteaa tiedotteessa.
Vaihto kiinnostaa kaikkein eniten tanskalaisia, joista vain 23 prosenttia jättäisi tilaisuuden väliin. Norjalaisista ja ruotsalaisista noin 30 prosenttia ei vaihtaisi sähköautoon. Noin kolmannes vastaajista ei osannut vastata kysymykseen.
Ruotsalaiset olivat kaikkein myöntyväisimpiä maksamaan sähköautosta enemmän kuin bensiiniautosta, sillä heistä yli 40 prosenttia voisi kuvitella tekevänsä niin. Norjassa, jossa on Pohjoismaista eniten sähköautoja, vain viidennes maksaisi enemmän.