"Mikään ei tunnu miltään, niin silloin ei se pahantekokaan tunnu miltään." Lokakuussa poliisi kirjasi kaksitoista alle 18-vuotiaan tekemää henkirikosepäilyä: 4 tappoa, 7 tapon yritystä ja 1 murhan yritys.
Viime vuonna koko vuoden henkirikosepäilyluku oli alaikäisten osalta 9 ja vuonna 2018 11. Eli tämän vuoden lokakuun luku on yksinään isompi kuin koko viime vuoden luku. Sama pätee vertailtaessa vuoteen 2018.
Eli vaikka nuorten rikollisuus kokonaisuudessaan laskee, vakava väkivalta huolestuttaa. Täman vuoden elokuu-lokakuu -ajanjaksolla nuorten henkirikosepäilyjä on kirjattu enemmän kuin yhtenäkään kokonaisena vuonna 2015-2019.
Miksi juuri nyt tällainen musta lokakuu?
– Tuo huume- ja pillerimarkkina on hankaloitunut. Tavara kulkee hitaammin. Siellä on voinut tulla ongelmia ja siten pyritään hankkimaan sitä ryöstämällä. Sitten voi olla myös velka-asioita, rikosylikomisario Jari Kinnunen Sisä-Suomen poliisista arvioi.
– Se, mitä tiedän meidän tutkintojen osalta, niin kaikilla taustalla on huumeita. Kaikilla se on alkanut kannabiksen käytöstä ja sitä kautta on tullut muuta käyttöä ja ongelmia elämään. Loppujen lopuksi asiat ovat kärjistyneet tällaisiin tekoihin.
"Mikään ei tunnu miltään, niin silloin ei se pahantekokaan tunnu miltään"
Mikä yhdistää tekoja?
