MTV Urheilun tiedot: Jokerien taustalla naruja vetelee liigakaukaloista tuttu kiekkovaikuttaja – reagoi yhteydenottoon äkillisellä tavalla
SM-liigan yhteysjohtajana, Finnair-stadionin toimitusjohtajana ja Espoo Bluesin toimitusjohtajana tunnettu entinen jokerikapteeni Jarmo Koskinen on MTV Urheilun tietojen mukaan Jokerien uuden hankkeen taustavoimia.
Jokerien taustalla edustusjoukkueen asioita edistävien hahmojen henkilöllisyys on toistaiseksi pysynyt julkisuudelta piilossa, mutta MTV Urheilun kahdesta eri lähteestä varmistetun tiedon mukaan tällä hetkellä seuran Mestis-projektia vetää urheilujohtajana aiemminkin profiloitunut Jarmo Koskinen.
Jokerien kapteeninakin 1980-luvulla kiekkoillut Koskinen olisi työuransa puolesta looginen valinta edustusjoukkueen taustayhtiön Team Jokerit oy:n johtoon. Koskinen työskenteli peliuransa jälkeen Hartwall-areenassa ja Jokereissa johtotehtävissä 1990-luvun lopulla ja siirtyi 2000-luvun taitteessa FC Jokerien kautta Finnair-stadionin toimitusjohtajaksi.
Myöhemmin SM-liigan yhteysjohtajana (2007–2015) ja Espoo Bluesin toimitusjohtajana (2015) toiminut Koskinen ei ollut halukas kommentoimaan Jokerien tilannetta – tai mitään muutakaan – MTV Urheilun tavoitettua hänet maanantaina puhelimitse.
– Ei ole mahdollisuutta nyt kommentoida sitä asiaa, kiitos soitosta, Koskinen vastasi ja lopetti puhelun äkillisesti.
Viime vuosina Koskinen on työskennellyt konemyyntiin keskittyvässä suomalaisyrityksessä.
Jokereilla käytännössä vain kaksi viikkoa aikaa
Koskisella ja Jokerien muulla taustaväellä on tulossa kova kiire, jotta seura saa edustusjoukkueen ensi kaudeksi Suomi-kiekon toiseksi korkeimmalle sarjatasolle Mestikseen.
MTV Urheilun tietojen mukaan Jokerien on tehtävä hakemus sarjapaikasta seuraavien kahden viikon aikana. Jääkiekkoliiton liittohallitus kokoontuu 24. tammikuuta, jolloin mahdollista hakemusta olisi tarkoitus käsitellä.
Jokerien hakemuksen on kuitenkin oltava toimitettuna jo hyvissä ajoin, noin viikkoa ennen liittohallituksen kokousta, jotta hallituksen jäsenet saavat riittävän ajan perehtyä seuran suunnitelmiin. Näin ollen Jokerien on tultava ulos suunnitelmiensa kanssa ja lähestyttävä Jääkiekkoliittoa sekä Mestistä viimeistään 17. tammikuuta.
Seuralta ei toistaiseksi ole tullut vielä minkäänlaista virallista lähestymistä Jääkiekkoliiton suuntaan.
Liittohallituksen kokouksen jälkeen Jokerien asia etenisi Jääkiekkoliiton erillisen lisenssikomitean käsiin. Virallinen ja kattava lisenssihakemus yhtiön olisi toimitettava maaliskuun loppuun mennessä.
Halliasia ja yhtiön taustat tapetille
Jokereille pidetään Mestiksessä ja sitä pyörittävässä Jääkiekkoliitossa ovea auki, sillä seuran vetovoima ja mediakiinnostavuus tarjoaisi poikkeuksellista näkyvyyttä sarjalle.
Yksikään sarjajärjestelmän ulkopuolinen seura ei ole aiemmin saanut paikkaa Mestiksestä, eikä sarjapaikan hakemisessa tällä tavoin ole olemassa tarkkaan määriteltyä kaavaa. Jääkiekkoliiton hallituksessa odotetaankin, että Jokerit selvittää vapaamuotoisella tavalla mahdollisimman kattavasti seuran suunnitelmat ensi kaudesta ja tulevaisuudestaan.
Hakemuksessa on oltava selvitettynä ainakin Jokerien suunnitelmat ensi kauden kotiotteluista ja tarkemmin ottaen siitä, missä ne pelataan. Venäjä-vastaisten pakotteiden vuoksi Ilmalan areenan kohtalo on korkeammissa käsissä, ja HIFK:n kotipyhättönäkin toimiva Helsingin Jäähalli on aikataulunsa puolesta tukossa.
Väistötiloiksi on väläytelty taustakeskusteluissa muun muassa Espoon Metro-areenaa, Pirkkolan jäähallia ja Helsingin Jäähallin harjoitusjäähallia.
Halliasian lisäksi Jokerien on kerrottava Jääkiekkoliitolle tarkempaa tietoa Team Jokerit oy:n rahoituspohjasta. Toistaiseksi mahdollisten osakkaiden ja yhtiön hallituksen jäsenten henkilöllisyyttä ei ole kerrottu julkisuuteen.
Kaupparekisterin julkisten tietojen mukaan Joel Harkimo omistaa Team Jokerit oy:n osakkeet sataprosenttisesti, ja ainoa hallituksen jäsen on Jokerit ry:n edustaja Jorma Mäkinen. Nämä tiedot ovat viimeaikaisten uutisten perusteella kuitenkin ainakin osittain vanhentuneita.
Uusimmat
-
13:50
Isä tuomittiin vankeuteen vauvaan kohdistuneista törkeistä pahoinpitelyistä, vauvalla useita murtuneita luita – "Vaikeuksia sietää lapsen itkua"
-
13:45
Kyberturvallisuuskeskus: Maailmanlaajuinen tietoturvahyökkäys iskenyt myös Suomeen
-
13:24
SM-liigan mädän omenan moraali petti – tämä häpeällinen näky oli liikaa: "Kertoo jo oman ammatin halveksunnasta"
-
13:20
Prinssi Harry muistelee kirjassaan sienitrippailun täyteisiä juhliaan ystäviensä kanssa Courteney Coxin luona: "Ahmimme niitä"
-
13:11
Kotitalousopettajan ele yhdeksännellä luokalla sinetöi Jouko Pirttimaan uravalinnan – nyt menestynyt leipurimestari kertoo, miten kakku kannattaa kotona koristella
-
13:07
Valioliigalta järisyttävä ilmoitus: Manchester Citylle syytteet yli sadasta rikkomuksesta – uhkaa menettää pisteitä
-
12:59
Satoja tuhansia venäläisiä lähtenyt Serbiaan – "Täällä meihin ei suhtauduta vihamielisesti"
-
12:53
Suomalainen Jussi koki järistyksen: "Koko majapaikkamme heilahteli", kuolonuhreja jo lähes 1400 – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
12:47
Valvira poisti viime vuonna ammattioikeudet lähes tuhannelta – määrä moninkertaistui edellisestä vuodesta
-
11:49
Blind Channel kertasi hämmentävää keikkamuistoa Kärsämäeltä: "Jengi alkoi repimään sitä lavaa hajalle"
-
11:36
Ostitko näitä kalapuikkoja? S-ryhmä vetää myynnistä
-
11:34
Ukraina: Venäjä menetti päivässä liki 900 sotilasta ja 11 panssarivaunua – MTV seuraa sotaa
-
11:17
KRP kehui itseään, vaikka Vastaamo-epäilty jäi kiinni sattumalta – näin poliisi kommentoi: "Ei tämä tipahtanut kuin salama kirkkaalta taivaalta"
-
10:55
Entinen Huuhkajat-tähti tarttui HIFK:n haaviin
-
10:53
Käytetyn sähköauton ostaja voi joutua pulaan uuden katsastusmääräyksen vuoksi – "Suurin maksamamme korvaus ollut yli 80 000 euroa"
-
10:32
Kiina: Latinalaisen Amerikan yllä havaittu pallo on vahingossa alueelle eksynyt kiinalainen miehittämätön ilma-alus
-
10:20
Tämä Emma-pysti yllätti Gettomasan: "Numerot ei valehtele"
-
10:09
Kenraali: Ukrainalla kaksi tapaa lyödä venäläiset Krimiltä – "Venäjä saattaisi harkita ydinasevaihtoehtoa"
-
10:02
Katso videolta, miltä tuhoisa maanjäristys näytti ja kuulosti – Turkissa julistettu hätätila
-
09:54
Suomi ei ole huipputekijöiden unelmakohde, vaikka muuta itsellemme uskotellemmekin: "Ei ole maailman parhaassa maineessa"
-
Lataa lisää