Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV Ukrainan ja Puolan rajalla: Ihmiset ahtautuvat täysiin juniin paniikissa – "Edes Tokion ruuhkassa ei ihmisiä survota tällä tavalla"

0:54Kirjeenvaihtajamme raportoi matkastaan Puolan rajalle Ukrainassa:"Ihmiset survoutuvat juniin – matka kestänyt 24 tuntia"MTV Uutiset Puolan rajalla: Näin ukrainalaiset pakenevat sodan jaloista kohti Puolaa – junat on ahdettu äärimmäisen täyteen.
Julkaistu 26.02.2022 20:02

Elise Tykkyläinen

elise.tykkylainen@mtv.fi

Puolaan on paennut sodan jaloista jo yli 100 000 ukrainalaista. MTV Uutisten kirjeenvaihtaja on matkannut junalla Kiovasta Puolan rajalle ja kertoo, että junat on ahdettu äärimmäisen täyteen.

MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Petri Saraste, joka raportoi sodan alkuhetkistä Kiovasta, on päässyt nyt pois kaupungista ja edennyt Ukrainan ja Puolan rajalle.

– Tämä on ollut pitkä ja kivulias matka, joka on kestänyt nyt 24 tuntia, Saraste kuvailee.

Saraste kertoo saaneensa seisomapaikan junasta.

– Ne ovat niin täynnä, että edes Tokiossa ruuhka-aikana ei ihmisiä survota tällä tavalla juniin. Siellä on syntynyt aikamoisia kahakoita ja tappelunujakoita.

Sarasteen on tarkoitus siirtyä Puolan rajan yli, mutta toistaiseksi ei vielä ole mitään arviota siitä, paljonko tähän menee aikaa. 

Puolasta on tähän mennessä paennut yli 120 000 ihmistä. Yhteensä yli 850 000 ihmistä on joutunut jättämään kotinsa Ukrainan rajojen sisällä ja siirtymään toisaalle sotatoimialueilta.

Lue myös: Zelenskyin mukaan hänen kaappausyrityksensä on estetty

Video: Näin ohjus iskeytyy tornitaloon Kiovassa

Lisää aiheesta:

MTV Ukrainassa: Kiova täyttyy kaupunkiin palaavista sotapakolaisista – toimittaja tapasi Mariupolista paenneen pormestarinMTV Uutiset Lvivissä Ukrainassa: Pakolaisvirta kasvaa päivä päivältä – "Panssarivaunujen jyrinää kuuluu"Näin MTV:n kirjeenvaihtaja pääsi tuskallisen 27 tunnin junamatkan jälkeen Ukrainasta Puolaan: "Täysi kaaos, ihmiset yrittävät rynniä keinoja kaihtamatta"MTV Ukrainan rajalla: Ihmiset ovat paenneet Ukrainasta vähin tarpein osin vanhentuneilla passeilla: "Äidillä kaksi t-paitaa, housut ja peitto lapselle mukana"MTV Ukrainan rajalla: Sotaa pakenevat kaikki vauvoista mummoihin – "Aikamoinen kansainvaellus"Kiovassa asuva suomalainen Eero heräsi räjähdyksiin – pakenee nyt perheensä kanssa: "Todella pahalta tuntuu"
Ukrainan sotaKonfliktitPuolaPakolaisetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen23:31
    Ukraina

    Tällaisiin turvatakuisiin Eurooppa ja Yhdysvallat sitoutuvat

  • Eilen23:27
    Alexander Stubb

    Stubb: Olemme lähempänä rauhaa kuin kertaakaan näiden neljän vuoden aikana – MTV seuraa

  • Eilen22:37
    Ukraina

    MTV Berliinissä: USA:n suostuminen turvatakuisiin olisi suurin edistysaskel pitkään aikaan

  • Eilen09:14
    Ukraina

    Risto E. J. Penttilä: USA pakottaa rauhaa, johon Venäjän eikä Ukrainan ole nyt pakko suostua

  • Eilen07:13
    Ukraina

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla