Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV:n tiedot: Aku Hirviniemen luksusliikkeessä poliisioperaatio – arvokello yritettiin ostaa rikollisella rahalla

MTV:n tietojen mukaan Hirviniemi pidätteli asiakasta liikkeessä samalla, kun odotti poliiseja paikalle.
MTV:n tietojen mukaan Hirviniemi pidätteli asiakasta liikkeessä samalla, kun odotti poliiseja paikalle.Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 15.10.2025 20:42
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Kale Puonti

Näyttelijä Aku Hirviniemen kelloliikkeessä Helsingin Punavuoressa oli tänään iltapäivällä poliisioperaatio. MTV Uutisten tietojen mukaan aiemminkin petoksia tehtaillut mies yritti ostaa rikollisella rahalla arvokellon.

MTV:n tietojen mukaan Aku Hirviniemi oli itse töissä liikkeessään, kun mies tuli ostoksille. Hirviniemi tunnisti miehen tämän aiemmin tekemästään petosrikoksesta. 

Mies oli aikaisemmin onnistunut ostamaan liikkeestä arvokellon petoksella hankitulla rahalla, eikä häntä ollut saatu kiinni.

Nyt sama mies tuli uudestaan asioimaan Helsingin kello ja kulta -liikkeeseen, joka myy nimenomaan arvokelloja. Liikkeessä on myynnissä useita kymmenien tuhansien eurojen arvoisia kelloja.

Tällä kertaa mies ei onnistunut yrityksessään, sillä Hirviniemi tajusi uuden rikoksen yrittämisen.

MTV:n tietojen mukaan Hirviniemi pidätteli asiakasta liikkeessä samalla, kun odotti poliiseja paikalle. Näyttelijä tarjosi asiakkaalle juotavaa, jotta tämä viipyisi liikkeessä tarpeeksi pitkään. 

Mies oli jo ostanut kellon ja rahat olivat siirtyneet liikkeen tilille, kun poliisit tulivat.

Lue myös: Julkisuudesta kadonnut Aku Hirviniemi teki uuden aluevaltauksen

Mies vietiin raudoissa

Kaksi siviilipukuista poliisia tuli sisään liikkeeseen samalla kun virkapukuiset poliisit odottivat ulkopuolella. Operaatio oli sen verran iso, että se herätti sivullisissakin huomiota.

Mies otettiin kiinni ja poliisit veivät hänet poliisilaitokselle. MTV:n tietojen mukaan tälläkin kertaa mies yritti ostaa arvokellon petoksella hankitulla rahalla. Tiettävästi petoksen uhriksi oli joutunut vanhus.

Aku Hirviniemi ei halunnut itse kommentoida asiaa MTV Uutisille, koska poliisitutkinta on kesken.

Hirviniemen Helsingin kello ja kulta Oy -yrityksen toimiala on kultasepänteosten ja kellojen vähittäiskauppa. Yritys on perustettu 4. heinäkuuta 2024 ja Hirviniemi on sen hallituksen ainoa varsinainen jäsen.

Lisää aiheesta:

Poliisimies tuomittiin huijarin auttamisesta Helsingissä – syyllistyi myöhemmin vielä rankempiin rikoksiinEteläpohjalainen autokauppias joutui ammattihuijarin uhriksi – näin hän onnistui saamaan melkein koko saaliin takaisin: "Kyllä siinä häkki heilahti" Syyttäjä kuvailee törkeää varkautta: Mies piileskeli wc-tilojen katossa yön ja pudottautui köydellä kultasepänliikkeeseen Seinäjoella Seinäjoen koruliikkeeseen murtauduttiin kattoon tehdyn reiän kautta – liikkeestä vietiin kaikki timantti- ja kihlasormukset, arvokkain saalis oli uniikki Kohinoor-sormusAsiakkaat menivät väliin, kun ryöstäjä uhkaili kaupan myyjää veitsellä Lahdessa – poliisi: "Tämä oli todella rohkea teko"Ranskalaismiehet huijasivat suomalaismieheltä lähes 200 000 euron kultasaaliin Helsingissä – ostivat kullan väärällä rahalla
PetoksetPoliisiAku HirviniemiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Petokset
  • 17:28
    Poliisi

    Haetko työpaikkaa? Poliisilta varoitus

  • ma09:06
    Huijaukset

    Näin härskisti suomalaisia on huijattu – tällä kikalla naisen tililtä hävisi 170 000 euroa

  • 10.10.15:28
    Hotellit

    Poliisi varoittaa hotelleja

  • 9.10.15:16
    Tuomiot

    Lahden konserttitalon puuhamiehen vuosien pituinen talousrikostuomio lyheni

  • 3.10.10:00
    Raha

    Oletko nähnyt näitä miehiä? Epäillään röyhkeästä petoksesta