Aku Hirviniemen kello- ja kultaliikkeen tapaus, jossa kelloa yritettiin ostaa rikollisella rahalla, liittyy laajempaan kokonaisuuteen.
Näyttelijä Aku Hirviniemen kello- ja kultaliikkeessä rikollisella rahalla asioinut mies liittyy Itä-Suomen poliisilaitoksen tiedottamaan huijausvyyhtiin.
MTV Uutiset uutisoi keskiviikkona, että näyttelijä Aku Hirviniemen Helsingin Punavuoressa sijaitsevassa liikkeessä arvokelloa yritettiin ostaa rikollisella rahalla.
Mies oli yrittänyt ostaa kelloa Hirviniemen liikkeestä, mutta Hirviniemi oli pidätellyt asiakasta liikkeessä samalla kun odotti poliisia paikalle.
Mies otettiin kiinni liikkeessä.
Lue myös: MTV:n tiedot: Aku Hirviniemen luksusliikkeessä poliisioperaatio – arvokello yritettiin ostaa rikollisella rahalla
Liittyy suureen huijausvyyhtiin
Itä-Suomen poliisilaitoksen rikoskomisario Timo Häkkinen kertoo MTV Uutisille, että Helsingissä tapahtunutta asiaa tutkitaan osana Itä-Suomen poliisilaitoksen tiedottamaa huijausvyyhtiä.
Poliisilaitos tiedotti keskiviikkona tapauksesta, jossa 1940-luvulla syntynyttä naista oli huijattu, ja hänen tililtään oli viety 24 000 euroa.
Huijauksen uhriksi joutunut nainen oli saanut alkuviikosta viime viikolla puhelun Osuuspankin turvahenkilöksi esittäytyneeltä henkilöltä. Soittaja oli kertonut, että naisen pankkitilille oli yritetty murtautua.
Soittaja oli ohjeistanut uhria antamaan puhelimessa verkkopankkitunnukset, jotta tillille murtautuminen voidaan estää. Nainen oli antanut pankkitunnuksensa soittajalle.
Tämän jälkeen pankin turvahenkilönä esiintynyt oli kertonut, että naisen puhelin tullaan noutamaan hänen kotoaan hetken kuluttua, koska puhelimessa on virus, joka täytyy poistaa heidän toimesta.
Kohta naisen kotiin oli tullut mies, joka oli ottanut mukaansa uhrin matkapuhelimen sekä pankkikortin.
Lue myös: Poliisi varoittaa uudenlaisesta huijauksesta – pankin turvahenkilönä esiintynyt vei naiselta 24 000 euroa
Poliisin tietoon on vastaavia tekotapoja tullut myös muualla Suomessa.
Tämän huijaustapauksen epäilty oli siis yrittänyt ostaa huijaamillaan rahoilla kelloa Hirviniemen liikkeestä.
Huijaustapausta tutkitaan törkeänä petoksena.
Itä-Suomen poliisi ei ole vielä päässyt kuulemaan Helsingissä eilen kiinniotettua epäiltyä.