Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

MTV:n Pöllöraati: Hallitusta vaivaa nyt koston kierre – "Koko ajan kyräillään"

3:32Pöllöraati, onko Suomen huoltovarmuus kunnossa tulevien pandemioiden varalle?Perjantain Pöllöraati arvioi myös, onko Suomen huoltovarmuus kunnossa tulevia pandemioita ajatellen.
Julkaistu 05.11.2021 15:41
Toimittajan kuva

Annika Nuotto

annika.nuotto@mtv.fi

Hallituksessa vallitsee yhä tilanne, jossa viisikko ei keskustele riittävästi keskenään ja kyräilyä on. Näin arvioi  MTV:n Uutisaamun Pöllöraati perjantaina. 

Suomien metsien hoito, susiasiat, pelastusopiston siirto Kuopioon. Näistä asioista väännetään nyt hallituksen sisällä.

Maaseudun Tulevaisuuden päätoimittaja Jouni Kemppaisen mukaan tällä hetkellä hallituksen jatkoa ajatellen tärkein asia on se, miten ja kuka Suomen metsien hoidosta jatkossa huolehtii: Suomi itse, Euroopan komissio vai Euroopan unioni. Asiasta on oltu hallituksessa eri mieltä. Pääministeri Sanna Marin ei ole ottanut asiaan vielä kantaa. 

– Tämä asia tulee valtiovarainministerien kokoukseen EU:ssa joulukuussa, ja siellä Suomi todennäköisesti vastustaa sitä, että EU ottaisi päätösvallan EU-alueen metsistä.

Lue myös: Jäävätkö avohakkuut historiaan EU:n uuden metsästrategian myötä? Tutkija vastaa

Politiikan ja talouden toimituksen esimies Juha Ristimäki Iltalehdestä puolestaan kokee, että susiasia voi koitua hallitukselle kovimmaksi koetinkiveksi. 

Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä esitti, että kannanhoidollisesti Suomen susikannasta voisi kaataa 20 sutta.

– Vihreät ovat raivoissaan tästä asiasta. Vastavetona sisäministeri Maria Ohisalo päätti antaa jatkoa Helsingin pelastusopistolle, eli täällä jatketaan pelastajien koulutusta, vaikka koulutuksen piti siirtyä Kuopioon. Tämä taas on raivostuttanut Keskustan. 

Yleisesti hallituksen sisällä vallitseekin tällä hetkellä koston kierre, summaa MTV Uutisten politiikan toimittaja Antonia Berg. 

– Koko ajan kyräillään toisia. Ei ole hyviä fiiliksiä, ei mitään bilemeininkiä. 

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

Hallituksen kemia ei pelaa

Ristimäki ei sinänsä ole yllättynyt hallituksen nihkeästä tilanteesta.

– On historiassa ollut muitakin hallituksia, joiden lopputaival on ollut täydellistä sekoilua ja omien hankkeiden tahallista kaatamista. 

Gallupeiden mukaan pääministeripuolue SDP:n kannatus on ollut laskussa. Ylen kannatusmittauksessa SDP:n kannatus on 1,2 prosenttiyksikköä laskussa. Pöllöraadissa nähdään yhtenäisesti, että ongelmia pääministeripuolueessa on viime aikoina riittänyt. 

– Kaikki on niin vahvasti Marinista kiinni, ja kun hän on käyttäytynyt somessa ei niin arvovaltaisesti, niin nyt se kostautuu, Berg sanoo. 

Lue myös: Eeva Lehtimäen kommentti: Boomerit eivät ottaneet coolimmin – kohut syövät pääministeripuolue SDP:n kannatusta, myös keskustalle takapakkia

Ristimäki muistuttaa, että SDP:n kannatus on ollut laskussa jo viime vuodelta.

– Pääministeripuolueen kannatuksen lasku ei ole erikoista, mutta jos käyrä on jo valmiiksi laskeva, niin en ole varma, kannattaako puheenjohtajan omilla toiminnallaan kiihdyttää laskua. 

Ristimäen mukaan hallituksen sisäinen riitely näkyy ulospäin, eikä uusia poliittisia avauksia ole viime aikoina näkynyt. 

Kemppaisen mielestä pian tarvittaisiin myös käytännön toimia koronaepidemian jälkeistä aikaa ajatellen. 

– Pitäisi miettiä, kenen ryhmän edut otetaan nyt huomioon ja kenen ei. Marinia ei tunnu kiinnostavan ottaa kantaa. Jos olet pääministeri, voitko vähän johtaa hallitusta?

Hallituksen viisikko ei vieläkään keskustele riittävästi keskenään, pöllöraati arvioi.

– Tilanne on huono, Berg sanoo. 

Katso Pöllöraati kokonaisuudessaan alta:

20:04Pöllöraati perkaa lihaisan uutisviikon annin

PöllöraatiMarinin hallitusUutisaamuKotimaa
Toimittajan kuva
Annika Nuotto
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Pöllöraati povaa Petteri Orpolle kauhunkuukausia, Purran kisakunnolle kehujaSanna Marin MTV:lle: Hallituksen luottamuksen palauttamiseksi tarvitaan tekoja – pääministeri vastasi Saarikolle johtamistyylistäänKeskusta syöksykierteessä ja puheenjohtajapeli täydessä vauhdissa: "Puhutaan, että Kaikkosen pitäisi uhrautua" – kokoomuskin huolissaan kepun "räyhäpolitiikasta"Eeva Lehtimäen kommentti: Kiinnostaako pääministeriä hallituksen johtaminen?Pöllöraati ruoti hallituksen energiakriisin hoidon: "Tästä tulee talven isoin poliittinen kysymys"Pöllöraati ruotii nimitysuutiset: 50- ja 60 -luvuilla syntyneet miehet ovat tottuneet nousemaan valtaan kolmikymppisinä - "Nyt tilalla ovatkin kolmekymppiset naiset, niin se on kauhistuttava tilanne"

Tuoreimmat aiheesta

Pöllöraati
  • 05.12.202517:34
    Ukrainan sota

    Pöllöraati: Stubb tietää, että olemme menossa kohti jotain, josta ei pysty perääntymään

  • 28.11.202513:46
    Orpon hallitus

    Hallitus joutui häpeäpaaluun lähes ilman omaa syytään – näin Suomen tie eroaa Kreikan konttaamisesta

  • 21.11.202514:43
    Talous

    Mitä EU:n tarkkailuluokalle pääsy oikeasti tarkoittaa? "Sehän saattaa olla jopa Suomen onni"

  • 08.11.202508:20
    Eduskunta

    Pöllöraati kehitti kansanedustajille täydellisen tosi-tv-ohjelman: "On vehkeilyä ja selkäänpuukotusta"

  • 31.10.202509:44
    Teboil

    Teboilin pelastus Venäjä-sumutus? "Sama mies Suomessa aina, kun pitää pelastaa jotain Putinille hyödyllistä"