Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miten suuri pulma Venäjän tuontisähkön loppuminen on Suomessa? Yksi seikka huolestuttaa asiantuntijaa

2:47Sähkökauppa Venäjältä keskeytyy – Fingridin johtaja kertoo vaikutuksistaKatso myös: Sähkökauppa Venäjältä keskeytyy – Fingridin johtaja kertoo vaikutuksista
Julkaistu 16.05.2022 06:28

MTV UUTISET - KAUPPALEHTI

Sähkön tuonti Venäjältä Suomeen loppui perjantaina. Viralliseksi syyksi RAO Nordic ilmoitti sen, että myydystä sähköstä on vaikeuksia saada maksuja. Miten suuri ongelma Venäjän sähkön saannin loppuminen sitten on Suomelle?

Fingridin toimitusjohtaja Jukka Ruusunen totesi Twitterissä kaupan keskeytymisen syyn olleen länsimaiden pakotteet, jotka vaikeuttivat maksujen vastaanottamisen.

Energiateollisuuden toimitusjohtaja Jukka Leskelä huomauttaa blogissaan, että päätös oli tehty jo aiemmin, koska RAO Nordic ei ollut jättänyt tarjouksia aamulla sähköpörssiin.

Lue myös: Suomi varautunut venäläisen maakaasun tuonnin katkeamiseen

Riittääkö sähkö?

Leskelä vakuuttaa, että sähkö Suomessa riittää.

– Kulutus on kesän kynnyksellä melko alhainen. Tämän vuoden kuluessa meille rakentuu uutta tuotantoa enemmän kuin mitä Venäjältä on sähköä edes mahdollista vuositasolla tuoda, kun Olkiluodon kolmosyksikkö otetaan kaupalliseen tuotantoon ja tuulivoimaa saadaan paljon lisää, hän kirjoittaa.

Talvella voi huippukulutustilanteissa olla Leskelän mukaan tiukkaa, mutta hän korostaa, että tilanne on ollut sama aikaisempinakin vuosina.

Se, mikä Leskelää huolestuttaa, on energian jo nyt korkealla oleva hinta.

– Tarjonnan väheneminen voi sitä nostaa ennestään. Kestääkö asiakkaiden kärsivällisyys myös maksaa laskut, Leskelä pohtii. 

– Itse uskon, että kotimainen tuotanto korvaa Venäjän tuonnin nopeasti ja että meillä ei pidemmän päälle ole odotettavissa kohtuuttomia energianhintoja. Mutta sodan vallitessa ja koko Eurooppaa koettelevan energian hintakriisin vaikutukset näkyvät myös meillä. Sodan aikana ovat sotahinnat.

Lisää aiheesta:

Olkiluodon viivästyminen ja nouseva energiantarve herättävät professorissa huolta – "Luulen, että helpot säästökeinot on nyt käytetty”Pakkanen kiristyy, energiakriisi jatkuu – miksi sähkölle ei saada hintakattoa? Ministeri Lintilä: Silloin joudumme pitämään sähkokatkojaJos pahimmat skenaariot toteutuvat, sähkön hinta voi ampaista talvella pilviin: "Moni on huolestunut ja siihen on syynsä"Suomesta pian omavarainen sähkössä? "Mahdollisesti jo ensi vuonna"Eurooppaan povataan pitkää ja kylmää talvea kaasukriisin takia – parin tunnin sähkökatkot mahdollisia SuomessakinOdottaako Suomea talvella energiakriisi? Huoltovarmuuskeskus: Kannattaa varautua todella kalliiseen sähköön
SähköEnergiaVenäjäPakotteetUkrainan sotaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Sähkö
  • 14.9.13:49
    Luonto ja eläimet

    Minkki aiheutti laajan sähkökatkon Imatralla

  • 14.9.09:32
    Energia

    Tekoäly tuo pian tähtien voiman käyttöömme, Yhdysvaltain energiaministeri uskoo

  • 9.9.21:07
    Olkiluoto

    Olkiluoto 2:n sähköntuotanto jatkuu matalammalla teholla vuoden 2027 huoltoon asti

  • 2.9.05:34
    Sähköautot

    Sähköauton lataaja voi tietämättään edistää toimitusvarmuutta – näin toimii häiriöreservi

  • 1.9.12:06
    Kotimaa

    Suomen ja Viron välinen sähköyhteys poikki – vika paikallistettu Espooseen