Sähkön tuonti Venäjältä Suomeen loppui perjantaina. Viralliseksi syyksi RAO Nordic ilmoitti sen, että myydystä sähköstä on vaikeuksia saada maksuja. Miten suuri ongelma Venäjän sähkön saannin loppuminen sitten on Suomelle?
Fingridin toimitusjohtaja Jukka Ruusunen totesi Twitterissä kaupan keskeytymisen syyn olleen länsimaiden pakotteet, jotka vaikeuttivat maksujen vastaanottamisen.
Energiateollisuuden toimitusjohtaja Jukka Leskelä huomauttaa blogissaan, että päätös oli tehty jo aiemmin, koska RAO Nordic ei ollut jättänyt tarjouksia aamulla sähköpörssiin.
Lue myös: Suomi varautunut venäläisen maakaasun tuonnin katkeamiseen
Riittääkö sähkö?
Leskelä vakuuttaa, että sähkö Suomessa riittää.
– Kulutus on kesän kynnyksellä melko alhainen. Tämän vuoden kuluessa meille rakentuu uutta tuotantoa enemmän kuin mitä Venäjältä on sähköä edes mahdollista vuositasolla tuoda, kun Olkiluodon kolmosyksikkö otetaan kaupalliseen tuotantoon ja tuulivoimaa saadaan paljon lisää, hän kirjoittaa.