Meksikon MM-ralli päätettiin koronavirustilanteen myötä lauantain jälkeen, ja nyt MM-sarjassa siirrytään tauolle. Toyotan tallipäällikön Tommi Mäkisen mukaan seuraavat suuremmat keskustelut jatkosta ollaan käymässä kuukauden päästä.
Mäkinen ei matkannut Meksikoon ollenkaan flunssan takia. Hän antoi kuitenkin tallille kisan aikana ohjeitaan etänä.
– Puhelimen välityksellä oltiin koko ajan yhteydessä. Kun oli joitain kysymyksiä, niin soiteltiin. Meillä ammatti-ihmiset osaavat hoitaa hommat näinkin, Mäkinen kertoo MTV Urheilulle.
LUE MYÖS: WRC-tallit hyväksyivät rallijärjestäjien kovan päätöksen yksimielisesti – Tommi Mäkinen: "Ymmärrämme täysin"
Ralli sujui Toyotalta kelpo malliin. Sebastien Ogier otti voiton, ja Elfyn Evans sekä Kalle Rovanperä ajoivat sijoille 4 ja 5.
– Kisahan meni ihan hyvin ja autot pelasivat meillä kaikilla erinomaisesti. Auto oli saatu koviin olosuhteisiin luotettavaksi.


