Miten Nokian julkistusten kanssa käy? Jättiluurin esittely siirretty

Twitter-nimimerkki @evleaksin julkaisema kuva väitetystä Lumia 1520 -phabletista.
Twitter-nimimerkki @evleaksin julkaisema kuva väitetystä Lumia 1520 -phabletista.Twitter/@evleaks
Julkaistu 17.09.2013 09:34(Päivitetty 17.09.2013 09:52)
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Nokian matkapuhelintoiminnan myynti ohjelmistojätti Microsoftille herättää kysymyksiä siitä, mitä Nokian tuleville tuotejulkistuksille tapahtuu.

Nokian jättinäytöllä varustetun phablet-laitteen julkistusta on päätetty siirtää Microsoft-kaupan myötä, kertoo uutistoimisto Reuters.

Phablet-laitteeksi kutsutaan älypuhelinta, jonka näytön koko on yli viisi tuumaa. Nokian oli alunperin tarkoitus julkistaa laite tämän kuun loppupuolella pidettävässä tilaisuudessa.

Uutistoimisto Reutersin lähteiden mukaan julkistusta on siirretty usealla viikolla, mutta uudesta julkistusajankohdasta ei ole tietoa. Nokian tiedottaja ei ole kommentoinut asiaa.

Nokia ja Microsoft toimivat vielä toistaiseksi erillisinä yhtiöinä, kunnes 5,44 miljardin euron kauppa on saatettu loppuun.

Reuters: Nokia delays phablet launch after Microsoft deal: source

"Nokialta tulee jättinäytöllä varustettu Bandit-malli" (19.8.)