Ministerit Leville: Mika Lintilä ja Ville Skinnari tapaavat ahdinkoon joutuneen matkailualan väkeä
Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) ja kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri Ville Skinnari (sd.) tapaavat tänään Lapin matkailualan väkeä Kittilässä Levillä.
Lapin matkailutoimijoiden ja Lapin liiton järjestämällä tapaamisella ministerit on määrä perehdyttää Lapin-matkailun talousnäkymiin matkailusesongin kynnyksellä.
Vuosi on ollut matkailuelinkeinolle erityisen vaikea, sillä koronaviruksen vuoksi kansainväliset asiakkaat ovat loistaneet Suomessa poissaolollaan. Vapaa-ajan matkustusta ulkomailta on pyritty avaamaan hallitusti esimerkiksi siten, että karanteeni- ja testausehdot koskevat nyt maita, joissa tauti-ilmaantuvuus on 25 tapausta sataatuhatta asukasta kohti kahden viikon aikana. Aiemmin ilmaantuvuuden raja-arvo oli 8–10.
Raja-arvon ylittävästä maasta Suomeen saapuvan ulkomaalaisen tulisi ottaa ensimmäinen testi lähtömaassa ja toinen Suomessa kolme vuorokautta ensimmäisen testin jälkeen.
Lapin matkailutoimijat ovat ilmaisseet tyytymättömyytensä myös nykyiseen järjestelyyn. He ovat muistuttaneet, että kansainvälinen matkailija viipyy Suomessa 3–5 vuorokautta, jolloin hallituksen linjaama karanteeniaika on ongelmallinen.
Lapin matkailuväki on esittänyt sekä karanteenista että toisen testin vaatimuksesta luopumista.
Uusimmat
-
23:43
Öljyn hinta ponnahti ylös tuotantolaitoksiin kohdistuneen hyökkäyksen myötä – näin iskut hermostuttivat markkinoita
-
23:14
Emil Ruusuvuoren vastustaja luovutti suomalaisen käsittelyssä
-
23:10
Iso kiinnitys: maailmantähti Maret Hamsik siirtyy Ruotsiin
-
22:56
Winnipeg Jetsin sopimuspelaaja siirtyi vasta Liigaan – sopimus purettiin pikavauhtia
-
22:35
Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson vastaa Antti Häkkäsen vaalikritiikkiin – "Mielestäni hän on tässä väärässä"
-
21:57
Mestarien liigaan tulossa ravisuttava uudistus – tästä on kyse
-
21:35
Kehonkielenasiantuntija huomasi prinssi Harryssa nopean muutoksen kesken kohuhaastattelun – taustalla hyytävä paljastus prinssi Charlesista
-
21:29
"Se on vain fakta" – Sebastian Ahon sanat saivat hallin repeämään riemusta
-
Nyt voit ilmoittautua kohtaamaan elämäsi rakkauden – kirjoita maajussille! Mainos
-
20:56
Svenska Yle: Kirjailija Christer Kihlman on kuollut
-
20:47
Viroon luvassa koko maan kattava koronasulku
-
20:42
Suomalainen moottoriurheilusarja teki hienon tasa-arvoteon – nämä terveiset lajin ykköstähti Taru Kylmälä lähettää kaikille naisille
-
20:36
Mestarien liigan ottelu keskeytyi kuohuttavaan episodiin – tuomarille loppukausi kakkua
-
20:30
Maajussi-Juuso, 32, päätyi mukaan Maajussille morsian -ohjelmaan varsin erikoisella tavalla: "Katsotaan mitä tulee"
-
20:22
Zombit tulevat, oletko valmis? Yhdysvaltain viranomainen jakoi vinkit apokalypsiin
-
20:21
Suomen futsalmiehiltä melkoinen möyhennös – EM-karsintavastustaja otti lukua
-
20:12
Pohjaan osuneen troolarin kyydissä 130 tonnia polttoainetta – Mauritiuksella jälleen pelko öljyvuodosta
-
20:05
Kuntavaaliehdokkaat venyttävät kampanjoinnin aloitusta loppukevääseen – "Luotan enemmän someen kuin pahviin"
-
20:00
Pahaa aavistava Salkkarit-Kalle pääsee vihdoin kurkistamaan rakkaansa salaiseen paikkaan – joko järkyttävä totuus paljastuu?
-
19:54
Tiesitkö tätä tomaateista? Helppo tapa saada maistumaan paremmalta
-
Lataa lisää